Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasında İsmayıl Şıxlının 100 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
18 dekabr 2019
Baxış sayı: 3942
Azərbaycan Universitetinin Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasında  professor - müəllim heyətinin iştirakı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, istedadlı nasir, tanınmış ədəbiyyatşünas, pedaqoq və ictimai xadim, Xalq yazıçısı İsmayıl Şıxlının 100 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa  təşkil olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan kafedra müdiri Ülviyyə Rəhimova İsmayıl Şıxlının həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, ölkəmizdə xalq yazıçısının 100 illik yubileyinin qeyd olunması ədəbiyyat tarixinin inkişafı üçün mühüm hadisədir.
Kafedranın professoru Asif Hacıyev  yazıçını yetişdirən mühit haqqında məlumat verərək bildirib ki, 60-cılar nəslinin nümayəndəsi kimi yetişəm İsmayıl Şıxlının yaradıcılığında insan və cəmiyyət problemi özünəməxsus  həllini tapmışdır.   Professor qeyd edib ki, böyük yazıçı cəmiyyətin vəziyyətinə münasibətini  bəzən öz sükutu ilə məharətlə ifadə etməyi bacarıb.
Kafedranın dosenti, humanitar fənlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov  İsmayıl Şıxlı ilə bağlı xatirələrini danışıb. O, görkəmli yazıçının yaradıcılığının zirvəsi hesab olunan “Dəli Kür” əsərinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində böyük hadisə olduğunu vurğulayaraq, tərcüməçilik fəaliyyəti və ömrünün  son illərində gördüyü işlərdən söz açıb.
Kafedranın dosenti Fərhad Mədətov çıxış edərək “Dəli Kür” əsərinin qəhrəmanı Cahandar ağa obrazı, əsərdəki rus-azərbaycanlı münasibətləri , tarixilik və müasirlik problemlərininin  əks olunması haqqında danışıb.
Kafedranın professoru Qorxmaz Quliyev qeyd edib ki,  İsmayıl Şıxlı saxta dəyərlərin dəf olunmasında və Azərbaycan xalqının ekzistensial problemlərinin saqavari  təcəssümündə əlahiddə xidmətləri  olan sənətkardır.
Çıxışlarda bildirilib ki,  sağlığında gördüyü işlər, özündən sonra qoyub getdiyi zəngin irs ölümündən sonra da İsmayıl Şıxlı adının təkcə bir ədəbiyyatçı, yazıçı kimi deyil, xalqını sevən, onun savadlı və firavan gələcəyi naminə çalışan əsl vətəndaş kimi Azərbaycanla qoşa çəkilməsinə gətirib çıxarır.
Tədbir  Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrası tərəfindən Prezident İlham Əliyevin 28 yanvar 2019-cu il tarixində İsmayıl Şıxlının 100 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı Sərəncamını rəhbər tutaraq təşkil olunub.

A round table devoted to the 100th anniversary of Ismail Shikhly was held at the Department of Azerbaijani Language and Literature
18 december 2019
Baxış sayı: 4200
Department of Azerbaijani Language and Literature
A round table dedicated to the 100th anniversary of Ismail Shikli, a prominent literary critic, a well-known playwright, educator, and public figure, was organized at the Azerbaijan Language and Literature Department of Azerbaijan University. The event opened by Ulviyya Rahimova- the head of the department, who in her speech informed about the life and creativity of Ismail Shikhli and noted the importance of the 100th-anniversary celebration of the national writer in our country as the development of literary history.
Asif Hajiyev, the professor of the department, told about the literary environment and  mentioned that as a representative of 60th  the  generation, the problem of human and society in Ismail Shikhli's creativity was solved. The professor noted that the great writer was sometimes able to express himself with his silence concerning the state of society.
Safar Mammadov, associate professor of the department, Dean of the Humanitarian Sciences Faculty, gave information on Ismail Shikhli's memories. He noted that the masterpiece of the famous writer "Dali Kur", is considered as the highest point and a great event in the history of Azerbaijani literature. He told about his activities as a translator and works in his last years.
The lecturer of the department Farhad Madatov spoke about the image of Jahandar aga, the character of the hero of "Dali Kur", reflecting the problems of Russian-Azerbaijani relations, history, and modernity.
Gorkhmaz Guliyev - professor of the department, noted prominent writer Ismail Shikhli`s special role in the constraint of false values ​​and the principal accomplishments in existing problems of the Azerbaijani people.
The speeches also mentioned, his work done in his lifetime, and his rich heritage after his death were the reasons pointing the name of Ismail Shikhli to be known not only as a literary figure and a writer but as a true citizen loving his people and working for the prosperous future.
The event was organized by the Department of Azerbaijani Language and Literature following the President’s Order to mark the 100th anniversary of Ismail Shikhli dated January 28, 2019.