Pandemiya vebinarında virtual təhsil müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetinin növbəti pandemiya vebinarı  “Virtual ünsiyyətdən virtual təhsilə keçid” mövzusuna həsr olunub. Vebinar Riyaziyyat və informatika kafedrası tərəfindən təşkil olunub.
Vebinarda qeyd olunub ki, dünyanı cənginə alan koronavirus pandemiyası üzbəüz təhsilə də ciddi təsir göstərib və məsafədən təhsil imkanı yaradan platformalardan istifadəni zəruri edib. Azərbaycan Universitetində də dərslər karantin rejiminin ilk günlərindən başlayaraq “Microsoft Teams” platformasından istifadə etməklə onlayn rejimdə davam edir. Pandemiya dövrünə qədər internet əsasən virtual ünsiyyət platforması kimi ön planda idisə, artıq o, həm də virtual təhsil platforması kimi böyük əhəmiyyət kəsb etməyə başlayıb.
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asıf Paşayev “5G: miflər və həqiqətlər” mövzusuna həsr olunan çıxışında 5G anlayışını izah edib və daha əvvəlki rabitə standartları ilə müqayisədə üstünlükləri haqqında məlumat verib. Asif Paşayev  beşinci nəsil mobil rabitə xidmətləri göstərən stansiyalar ilə koronavirus pandemiyası arasında əlaqənin olması ilə bağlı iddialara da aydınlıq gətirib. Dekan virtual təhsil alətlərinin kökündə dayanan bulud texnologiyalarından da danışıb.
Riyaziyyat və informatika kafedrasının müdiri Qabil Əliyev dünyada və ölkəmizdə virtual təhsil prosesində isifadə olunan proqramlardan bəhs edib, “Zoom” və “Microsoft Teams” platformalarının iş prinsipləri, oxşar və fərqli cəhətləri haqqında məlumat verib. Qabil Əliyev “Zoom” platformasının təhlükəsizlik və məxfilik problemləri ilə bağlı yayılan məlumatlara da aydınlıq gətirib.
Tədbirə qoşulan müəllim və tələbələrə Microsoft şirkətinin bulud həllərindən biri olan “Office 365” xidmətinin tərkibində olan digər alətlərin  iş prinsipləri də izah olunub.
Qeyd edək ki, pandemiya vebinarları “Office 365” xidmətinin “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilir. Növbəti vebinar bu gün Xarici dillər kafedrası tərəfindən “The impact of Covid -19 on education” mövzusunda təşkil olunacaq. Vebinarın başlama saatı 13.30-dur.

Virtual education was discussed at the webinar during the pandemic
Another webinar during a pandemic at the Azerbaijan University is dedicated to the topic: "Transition from virtual communication to virtual education." The webinar was organized by the Department of Mathematics and Informatics.
At the webinar, it was noted that the coronavirus pandemic, which the whole world is fighting, has had a serious impact on full-time education and made it necessary to use platforms that make distance education possible. At the Azerbaijan University, classes from the first days of the quarantine regime began using the Microsoft Teams platform and continue online. Before the pandemic, the Internet was mainly in the foreground as a platform for virtual communication, but now it has begun to play a large role as a platform for virtual education.
Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies Asif Pashayev in his speech on the topic: "5G: myths and truth" explained the concept of 5G and gave information about the advantages over previous communication standards. Asif Pashayev clarified the relationship between the operation of stations serving fifth generation mobile communications and the coronavirus pandemic. The dean also highlighted cloud technologies underlying virtual education tools.
Head of the Department of Mathematics and Informatics Gabil Aliyev spoke about the programs used in the world and our country in the process of virtual education, gave information about the working principles of the platforms "Zoom" and "Microsoft Teams", about their similarities and differences. Gabil Aliyev clarified the information on the security and privacy concerns of the Zoom platform.
The teachers and students attending the event were also explained the operating principles of other tools included in the Office 365 utility, which is one of Microsoft's cloud solutions.
It should be noted that webinars during the pandemic are hosted using the Microsoft Teams platform of the Office 365 utility. The next webinar on the topic: “The impact of Covid -19 on education” will be organized by the Department of Foreign Languages today. The webinar starts at 13.30.