Azərbayvcan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif  Qasımov Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Texnologiya və innovasiya” üzrə İşçi qrupunun “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin (H indeksi) yaxşılaşdırılması üzrə” alt qrupunun ali təhsil müəssisələri ilə keçirdiyi görüşdə məruzə ilə çıxış edib.
Yusif  Qasımov məruzədə bildirib ki, “Scopus” bazası üzrə Scimago təşkilatının bu il üçün elan etdiyi reytinq sıralamasında Azərbaycanın cəmi 4 universiteti yer alıb. Azərbaycan Universiteti də bu sıralamada ikinci yerdədir. Bundan başqa universitet son 3 ildə “Web of Science” bazasında indekslənən məqalələrin sayına görə respublika üzrə ilk üçlükdə yer almaqdadır. Prorektor, məruzədə universitetdə bu uğurların əldə edilməsi istiqamətində aparılan işlər haqqında da məlumat verib. Yusif Qasımov görüşdə  elmi nəşrlər, onların beynəlxalq standartlara uyğun təsis edilməsi və inkişafı haqqında təqdimat da nümayiş etdirib.
İclas zamanı altqrupun rəhbəri, Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması üzrə 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi”nin icrası istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib.
100-dən çox iştirakçının qatıldığı tədbirdə 40-dan çox ali təhsil müəssisəsinin rektor, prorektor, elm şöbələrinin rəhbərləri və digər akademik nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirin əsas məqsədi ölkənin elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin (H indeksi)  yüsəldilməsi işinə universitetlərin töhfəsi, “Scopus”, “Web of Science” və digər beynəlxalq bazalarda indekslənən nəşrlər və jurnallarda məqalələrin çap olunması problemlərinin müzakirəsi, bu istiqamətdə biliklərin artırılması və təcrübələrin paylaşılması olub.

Vice-rector Yusif Gasimov made a report at the meeting dedicated to the Scimago rating
Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs of the University of Azerbaijan, made a report at the meeting of the Working Group on “Technology and Innovation” of the Commission on Business Environment and International Ratings of the Republic of Azerbaijan "On improving the international ranking of scientific publications (H index)" with higher education institutions. Yusif Gasimov said in the report that only 4 Azerbaijani universities were included in the ranking of Scimago on Scopus for this year. Azerbaijan University is also in second place in this ranking. Furthermore, the university is in the top three in the country for the number of articles indexed in the Web of Science database over the past 3 years. In his report the vice-rector also informed about the work carried out at the university to achieve these successes. Yusif Gasimov also made a presentation on scientific publications, their establishment and development in accordance with international standards. During the meeting, the head of the subgroup, Director of the Center for e-Government Development Fariz Jafarov informed about the work done to implement the "Roadmap for 2022 to improve the international ranking of scientific publications." The event, attended by more than 100 participants,
was attended by rectors, vice-rectors, heads of science departments and other academic representatives of more than 40 universities. The main purpose of the event was to discuss the contribution of universities to the development of the country's international ranking of scientific publications (H index), the problems of publishing articles in journals and journals indexed in Scopus, Web of Science and other international databases, increase knowledge and share experience in this direction. At the end of the meeting, there was an exchange of views and discussions on the topics.