Azərbaycan Universitetinin rektoru beynəlxalq hüquq konqresində çıxış edib
Azərbaycan Universitetinin rektoru Fərid Əhmədov Beynəlxalq İstanbul Hüquq Konqresində məruzə ilə çıxış edib. Məruzə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə həsr olunub.
Konqresdə məhkəmə sisteminin səmərəliliyinin artırılması, aparılan islahatlar və müsbət təcrübələr, məhkəmələrdə müasir texnologiyaların tətbiqi və hakimlərin tədrisi, ədliyyə sahəsində əməkdaşlıq, habelə digər aktual məsələlər müzakirə olunub. Mötəbər tədbirdə Azərbaycanı təmsil edən nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikasının ədliyyə naziri, Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri Fikrət Məmmədov rəhbərlik edib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri müzakirələrə fəal qatılaraq müxtəlif mövzularda çıxışlar ediblər. Konqresin “İkili və çoxtərəfli beynəlxalq müqavilələr” sessiyasında  tədbir iştirakçılarının diqqəti Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə, o cümlədən Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın 20 faizinin işğalı, bir milyon soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi faktına cəlb edilib. Azərbaycan Universitetinin rektoru Fərid Əhmədovun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə həsr olunmuş məruzəsi də bu bölmədə dinlənilib.
Beynəlxalq tədbir oktyabrın 17-19-da Türkiyə Respublikası Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın  himayəsi altında və Türkiyə Ədliyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Konqresdə 40-dək ölkədən 1100-dən çox nümayəndə, o cümlədən ədliyyə nazirləri, Konstitusiya və Ali məhkəmələrin sədrləri, baş prokurorlar, ədliyyə akademiyalarının rəhbərləri, tanınmış hüquqşünaslar və alimlər iştirak ediblər.

Farid Ahmadov, the rector of Azerbaijan University, delivered a speech in International Istanbul Law Congress
20 october 2016
Baxış sayı: 10282
Farid Ahmadov, the rector of Azerbaijan University, has delivered a speech in the International Istanbul Law Congress.The speech was dedicated to the Nagorno-Karabakh conflict.
The congress featured discussions on the efficiency of a judical system, reforms and best practice, implementation of modern technology in courts and training of judges, and cooperation in the field of justice as well as other ongoing issues.   The delegation representing Azerbaijan in the event was led by Fikrat Mammadov, the chief of the Judical-Legal Council and the Justice Minister of the Azerbaijan Republic.
The members of Azerbaijan delegation actively participated in the discussion and made their speeches on the related topics. In the “Bilateral and Multilateral international contracts” session of the congress, the Azerbaijan delegation highlighted the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh confilict, as well as the fact that 20 percent of Azerbaijan territory was occupied by Armenia and about one million of people had become refugees and internally displaced persons.
The speech of Farid Ahmadov, the rector of Azerbaijan University, dedicated to Nagorno-Karabakh conflict was also presented in this section.
The event held on October 17-19, 2016 was organized under the auspices of Recep Tayyip Erdogan, the president of the Republic of Turkey and by the Ministry of Justice of Turkey. The congress was attended by more than 1100 representatives from 40 countries including the ministers of justice, the chairmen of the Constitution and Court, the prosecutors, heads of judicial academies, well-known lawyers and scientists.