Sosial iş fakültəsinin tələbələrindən əlil arabası istifadəçilərinə dəstək
Azərbaycan Universitetinin “Əlil arabası istifadəçiləri üçün fəal reabilitasiya məktəbi” adlı tədbirdə könüllü kimi iştirak edəcək tələbələri ilə təlimatlandırma görüşü keçirilib. Görüşdə Sosial iş fakültəsinin tələbəsi olan könüllülərə tədbirdəki rol və vəzifələri, tədbir zamanı əlilliyi olan şəxslərə konkret dəstəyin nümayişi - əlil arabası ilə davranış haqqında məlumat verilib. Tədbirdə həmçinin əlilliyin dərki, əlillik təsnifatı, əlillik etiketi, ətraf mühitin müyəssərliyi, müstəqil həyat fəlsəfəsi kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb, tələbələrin sualları cavablandırılıb.
Tədbirdə “Müstəqil Həyat” İnkişaf və Dəstək Mərkəzi İctimai Birliyinin sədri Aydın Xəlilov, “Buta” Humanitar Uşaq Təşkilatının sədri Nazim İbadov, təşkilatın sədr müavini Mətanət Quliyeva, Avrasiya Əməkdaşlıq Fondunun proqram meneceri Gülnarə İsmayılıova iştirak edib.
Tədbir 26 sentyabr tarixində Dənizkənarı bulvarda “Əlilliyi olan insanlara bərabərlik üzrə vəkillik: Maneəsiz mühit” adlı layihə çərçivəsində təşkil olunacaq. Tədbirə saat 17.30-da start verilməsi planlaşdırılır.
Tədbir Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Bakı Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin təşkilatı dəstəyi, Niderland Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Əməkdaşlıq Fondu “Azərbaycanda İnsan Haqları, Demokratikləşmə və Yaxşı İdarəetmənin Təşviqi” Proqramı üzrə “Müstəqil Həyat” İnkişaf və Dəstək Mərkəzi İctimai Birliyinin ekspertləri tərəfindən təşkil olunacaq.

Support for wheelchair users from Azerbaijan University students
An instructional meeting was held with the students of Azerbaijan University, who will participate as volunteers at the event titled “Active rehabilitation school for wheelchair users"
At the meeting, volunteers from Social Work faculty were informed about their roles and responsibilities during the event, demonstration of specific support for people with disabilities - behavior with wheelchairs was discussed as well. Discussion was also held on topics such as disability awareness, disability classification, disability labeling, environmental accessibility, independent life philosophy, and students' questions were answered.
Head of the "Independent Life" Development and Support Center Aydin Khalilov, chairman of Buta Child's Humanitarian Fund Nazim Ibadov, deputy chairman of the organization Matanat Guliyeva, program manager of Eurasia Partnership Foundation Gulnara Ismayilova attended the event.
The event will be held as a part of the project titled "Advocacy for Equal Opportunities for People with Disabilities: Barrier-Free Environment” on September 26 in the Seaside Boulevard. The event is scheduled to begin at 17.30.
The event will be organized with the organizational support of the Ministry of Labor and Social Protection of Population and Baku Seaside Boulevard Office, with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Netherlands, experts from the Eurasia Partnership Foundation the “Independent Living” Development & Support Center of the Public Union "Human Rights, Democratization and Good Governance in Azerbaijan".