Sosial iş tələbələri dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib
Azərbaycan Universitetinin Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimləri Tünzalə Verdiyeva və Gülnar Abbasova icmalarla aparılan Sosial işin əsaslarını daha əyani şəkildə tələbələrə çatdırmaq üçün müxtəlif icmalarla görüşlər təşkil edirlər. Bu məqsədlə sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan III kurs tələbələri paytaxtdakı dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev tələbələrə icmanın və sinaqoqun fəaliyyəti haqqında məlumat verib. İcma lideri qeyd edib ki, hazırda Azərbaycanda dağ yəhudilərinə məxsus 6 sinaqoq fəaliyyət göstərir. Yəhudilərin Azərbaycanda məskunlaşmasının isə 2000 ildən artıq tarixi var.
Milix Yevdayev qeyd edib ki, Azərbaycan möhkəm tolerantlıq ənənələri olan ölkədir. Burada müxtəlif dinlərin, etnos və millətlərin, mədəniyyətlərin nümayəndələri əsrlərdir sülh, qarşılıqlı hörmət, dostluq şəraitində yaşayıb və bu ənənə günümüzdə də davam edir. Bütün dinlərin nümayəndələrinə eyni  münasibət göstərilir, digər bütün icmaların nümayəndələri kimi yəhudi icmasının üzvləri də dini ayinlərini və adət-ənənələrini azad şəkildə həyata keçirirlər.
İcma lideri bildirib ki, Azərbaycanda məskunlaşan yəhudilər elm, təhsil, siyasət, səhiyyə, mədəniyyət kimi cəmiyyət həyatının bütün sahələrində təmsil olunub, Azərbaycanın müstəqiliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünü qorumaq uğrunda mübarizədə kənarda qalmayıblar. Cəbhəyə könüllü yazılan cəsur tankçı Albert Aqarunov 1992-ci ilin mayında Şuşa şəhəri uğrunda gedən döyüşlərin birində qəhrəmancasına həlak olub. Bakıda Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunan qəhrəman tankçıya ölümündən sonra Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adı verilib. Azərbaycan xalqı onun xatirəsini daim uca tutur.
İcma lideri tələbələrin yəhudilərin inanc və ibadətləri ilə bağlı suallarını da cavablandırıb. O, Azərbaycan Universitetinin müəllim və tələbələrinin təşəbbüsünü müsbət qiymətləndirib və bu cür görüşlərin mütəmadi təşkil olmasını təklif edib.

Teachers of the Department of Social Work of Azerbaijan University Tunzale Verdiyeva and Gulnar Abbasova arrange meetings with different communities to convey the basics of social work conducted with communities to the students more clearly. For this purpose, third-year students studying in the social sciences visited the synagogue of Mountain Jews in the capital.
Chairman of the Baku Mountain Jews Religious Community Milix Yevdayev informed the students about the activities of the community and the synagogue. The community leader noted that currently there are six Jewish synagogues in Azerbaijan. Jewish settlement in Azerbaijan has more than 2000 years history.
Milix Yevdayev noted that Azerbaijan is a country with strong tolerance traditions. For centuries, representatives of different religions, ethnos, nations, cultures have lived in peace, mutual respect and friendship, and this tradition continues today. Representatives of all religions are treated equally, as representatives of all other communities, members of the Jewish community also freely conduct their religious rituals and traditions.
The community leader said that Jews living in Azerbaijan were represented in all spheres of society, such as science, education, politics, health, culture, and never stayed aside from the struggle for independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. A brave tanker, Albert Aqarunov, who volunteered to the front, died heroically in one of the battles for the city of Shusha in May 1992. The hero, who was buried in the Alley of Martyrs in Baku, was named after the National Hero of Azerbaijan posthumously. Azerbaijani people always keep his memory high.
The community leader also answered students' questions about beliefs and worships of the Jews. He positively assessed the initiative of the teachers and students of the Azerbaijan University and offered such meetings to be regular.