Tarixçi tələbələr Qobustanda ekskursiyada olublar
Azərbaycan Universitetinin tarix ixtisası üzrə təhsil alan birinci kurs tələbələri Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunda ekskursiyada olublar. İctimai elmlər kafedrası tərəfindən təşkil olunan ekskursiyada tələbələrə kafedranın müdiri prof. Qabil Əliyev, kafedranın müəllimləri Rəşad Abaslı və Salman İbişov rəhbərlik ediblər.
Tələbələr əvvəlcə qoruq ərazisində inşa edilmiş muzeylə tanış olublar. Muzeyin zallarını gəzərək burada sərgilənən eksponatlar ilə tanış olan tələbələrə Azərbaycanın qədim tarixinin yadigarlarından olan Qobustan qayaüstü rəsmləri, mağaralar və digər arxeoloji abidələr haqqında ətraflı məlumat verilib, maraqlı faktlar təqdim olunub.
Müəllim-tələbə heyəti muzey ziyarətinin ardından Qobustan qayalarındakı rəsm və təsvirləri əyani müşahidə ediblər. Burada tələbələrə Qobustan qaya təsvirləri əsasında Azərbaycanın qədim dövr tarixi ilə bağlı ətaflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Qobustan dövlət tarixi-bədii qoruğu 2007-ci ildə UNESCO-nun Ümumdünya irsi siyahısına salınıb. Qobustan qayaüstü rəsmləri dünyada bu tipli abidələrdən ən zəngini hesab olunur.

The students of History Faculty went on an excursion in Gobustan
The first-year students of History Faculty of Azerbaijan University have been on an excursion in Gobustan National Historical-Artistic Reserve. On the excursion organised by the department of Social Sciences the students were led by the head of the department, professor Gabil Aliyev, teachers of the department Rashad Abbasli and Salman Ibishov.
The students first got acquainted with the museum which was constructed in the reserve. Visiting the halls of the museum and becoming familiar with the exhibits, the students were presented interesting facts, and they were given detailed information about Gobustan rock engravings, caves, and other archeological monuments which are the remembrances of ancient history of Azerbaijan.
After visiting the museum, teacher-student staff visually observed the drawings and images on the Gobustan rocks. The students were provided with detailed information about ancient history of Azerbaijan based on rock images in Gobustan.
It should be mentioned that Gobustan State Historical-Artistic Reserve was included into UNESCO's World Heritage List in 2007. Gobustan rock engravings  are considered the most substantial among the monuments of such kind in the world.