Azərbaycan Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondunun infosessiyası keçirilib
Azərbaycan Universitetində Təhsil Tələbə Krediti Fondu (TTKF) tərəfindən ödənişli əsaslarla təhsil alan tələbələr və fakültələrin məsul şəxsləri üçün infosessiya təşkil olunub. Tədbirin əsas məqsədi I kurs tələbələrini fondun  fəaliyyəti ilə tanış etmək, tələbə kreditlərinin verilməsi, güzəştlər və geri ödəniş prosesi barədə məlumatlandırmaq olub.
İnfosessiyada Təhsil Tələbə Krediti Fondunun Təhsil müəssisələri ilə iş şöbəsinin böyük mütəxəssisi İlkanə Həmidli geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda qeyd olunub ki, TTKF Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı ilə 2021-ci ildə Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılıb, həmin il e-ttkf.edu.az elektron portalı istifadəyə verilərək tələbə müraciətlərinin qəbuluna başlanıb. Fond təhsilə əlçatanlığın artırılması, bərabər imkanların yaradılması, müəyyən səbəblərlə təhsilində çətinlik yaşayan tələbələrin dəstəklənməsi və ali təhsilin davamlı inkişafına töhfə verilməsi istiqamətində mühüm işlər həyata keçirir.
İlkanə Həmidli təhsil kreditinin növləri, müraciət qaydaları, sənədləşməyə qoyulan  tələbləri, geri ödəniş prinsipləri, elektron informasiya sistemi, tələbələr üçün yaradılan əlavə imkanlar barədə geniş və ətraflı məlumat verib, sistemin təhsilə əlçatanlığın artırılmasına verdiyi töhfələri xüsusi vurğulayıb.
İnfosessiya çərçivəsində tələbələrin və universitet əməkdaşlarının sualları cavablandırılaraq həm iştirakçılar üçün faydalı informasiya mühiti yaradılıb, həm də təhsil kreditləri sisteminin effektivliyi və onun təhsilin inkişafına verdiyi töhfə bir daha təsdiqlənib.
Qeyd edək ki, 2021-2025-ci illər ərzində Azərbaycan Universitetindən Təhsil Tələbə Krediti Fonduna 1889 kredit müraciəti daxil olub və 1631 müqavilə rəsmiləşdirilib.

An information session of the Student Educational Loan Fund (SELF) was held at Azerbaijan University
Baxış sayı: 497
An information session was held at Azerbaijan University by the SELF for fee-paying students and designated faculty representatives. The main objective of the event was to familiarize first-year students with the Fund’s activities and to provide information on student education loans, tuition discounts, and the repayment process.
During the information session, Ilkana Hamidli, senior specialist of the Department for Cooperation with Educational Institutions of the Student Educational Loan Fund, delivered a detailed presentation. It was noted that the SELF was established under the Ministry of Science and Education in 2021 by a decree of the President of the Republic of Azerbaijan, and that in the same year the electronic portal e-ttkf.edu.az was launched and the acceptance of student applications began. The Fund carries out important work to expand access to education, ensure equal opportunities, support students facing difficulties for various reasons, and promote the sustainable development of higher education.
Ilkana Hamidli provided comprehensive information on the types of education loans, application procedures, documentation requirements, repayment principles, the electronic information system, and additional opportunities available to students, emphasizing the system’s contribution to improving access to education.
As part of the session, questions from students and University staff were answered, creating a productive informational environment for participants and once again confirming the effectiveness of the student education loan system and its contribution to the development of education.
It should be noted that between 2021 and 2025, Azerbaijan University received 1,889 loan applications submitted to the Student Educational Loan Fund, and 1,631 contracts were concluded.