Tələbə könüllülər üçün nəzərdə tutulan “Könüllü” Tələbə Təqaüd Proqramının şərtləri açıqlandı
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 15 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının 5.7.5-ci bəndinə müvafiq olaraq gənclər arasında könüllülük fəaliyyətinin daha geniş təşviq edilməsinə ictimai dəstəyin ifadə edilməsi məqsədi ilə, Azərbaycan Universiteti, ASAN Könüllüləri Təşkilatı və “Azərbaycan Universitetləri” təhsil-facebook səhifəsinin (https://www.facebook.com/eduaz/) təşəbbüsü ilə ali məktəb tələbələrinin mütərəqqi ideya və təşəbbüslərinin dəstəklənməsi və onların şəxsi inkişafına dəstək məqsədi ilə təsis olunan “Könüllü” Tələbə təqaüd proqramının qəbul şərtləri açıqlanıb.
“Könüllü” Tələbə Təqaüd Proqramına ixtisasından asılı olmayaraq ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bütün ali təhsil müəssisələrinin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan tələbələri müraciət edə bilər. Qeyd edək ki, ictmai maraqlar da daxil olmaqla sosial şəbəkə istifadəçilərinin müraciətlərinə əsasən təqaüd proqramına müraciət üçün ixtisas məhdudiyyəti qoyulmamışdır.
“Könüllü”lük hərəkatının formalaşmasındakı rolunu nəzərə alaraq təqaüd proqramında Avropa Oyunları, İslam Oyunları, Avroviziya mahnı müsabiqəsi, Bakı Şəhər Halqası Formula 1, FİFA U-17 Qadınlararası Dünya Çempionatında könüllü olan gənclərə, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, IDEA İctimai Birliyi, “Cavan” Gənclər Hərəkatı İctimai Birliyi, ASAN Könüllüləri Təşkilatının, İRƏLİ İctimai birliyinin, Gənclər üçün Təhsil Mərkəzinin, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGT), “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatın könüllüsü olmuş və hazırda könüllü olan şəxslərə üstünlük veriləcək.
Müraciət üçün tələbələr tərəfindən 15 A4 formatında səhifədən ibarət, ölçüləbilən meyarlara cavab verən və rəngli (şəkilli-izahlı) pdf və ya word formatda olmaqla, 10 MB həcmi aşmayan elanda göstərilən mövzular üzrə təqdimatlar hazırlanaraq müvafiq elektron keçidə yüklənməlidir. Qeyd edək ki, təqdimatlar müvafiq olaraq sosial innovasiyalar, sosial xidmətlərin inkişafında informasiya texnologiyaları, kənd turizminin inkişafına aid olmalıdır.
Müsabiqə üzrə müraciətlər 25 noyabr 2017-ci il tarixi saat 18:00-dək qəbul olunacaq və 5 dekabr Beynəlxalq Könüllülər günü münasibəti ilə təqaüd alan tələbə könüllülər elan olunacaqdır.
Qeyd edək ki, “Könüllü” Tələbə Təqaüd Proqramının büdcəsi Dr. Nadir Adilov tərəfindən yazılan, Azərbaycan Universiteti Elmi Şurasının rəyi ilə nəşr edilən “Gəncsən? Başla!” gənclər üçün şəxsi inkişaf kitabının satışından əldə edilən vəsait hesabına, müəllif tərəfindən tələbələrin təhsil imkanlarının artırılması və tələbələrin mütərəqqi ideyalarının dəstəklənməsi üçün könüllü olaraq təqdim olunur.
Təqaüd Fondunun ümumi miqdarı 3000 manat  təşkil edir. Müsabiqədə qalib seçiləcək 6 tələbə könüllüyə 500 azn məbləğində birdəfəlik təqaüd veriləcəkdir. Nağdsız ödənişlərin təşviq edilməsi məqsədi ilə veriləcək vəsait təhsil haqqına dəstək məqsədi ilə tələbənin təhsil aldığı ali təhsil ocağının hesabına köçürmə yolu ilə də ödənilə bilər. Tələbə-könüllü təhsil haqqından azaddırsa,  nəzərdə tutulan vəsaitin tələbə-könüllünün xüsusi bank kart hesabına köçürülməsi nəzərdə tutulur.

“Volunteer” Student Scholarship Program is announced
The terms  of “ Volunteer”  Student  Scholarship Program, established on the  initiative of Azerbaijan University, ASAN  Volunteers Organisation and the educational-facebook page      (https:www.facebook.com/eduaz/), of “ Azerbaijan Universities ” has been announced to the public. The Program aims  to support personal development, progressive ideas and initiatives of  university students. The main goal of the program is to propagate the public support of  volunteers’ activity  among the youth. The Program was established according to the item 5.7.5  of the State Program “ Azerbaijan Youth  2017-2020 “ confirmed by the decree of  the Prezident of Azerbaijan Republic of  September 15, 2017.
All students of Azerbaijan universities who are citizens of the Azerbaijan Republic, irrespective of their majors, have the right to apply to the program. Taking into account the opinions of social network users, no restrictions were placed on the application to the Scholarship Program.
The preference will be given to the youth having volunteered in the European Games, Islamic Games, Eurovision Song Contest, Race Competition Formula-1 , FIFA U-17, World Championship among Women, Public Union “ Regional Development” , IDEA Public Union, Youth Movement Public Union “ Young”, ASAN Volunteers Organization, IRELI Public Union, Educational Center for Youth, The Union of  Student Youth Organisation of Azerbaijan,  “ One” Student Volunteer Program and Union Nation Organization (UNO).
To apply to the program, students have to prepare a presentation on one of the topics stated in the announcement and upload it to the stated electronic link. The presentation must be in the format of coloured PDF or Word, consist of 15 pages  and  have size of 10 MB.  It should be noted that presentations must be dedicated to the development of social innovations, information technologies serving to improve social services, and agricultural tourism
The applications for competition will be admitted by 6 p.m, November 25, 2017 and  scholarship  holders will be anounced on the occasion of International Volunteers Day , on December 5
“Volunteer” Student Scholarship program was funded through the sales of the book “ Start if you are young !” which was written by Nadir Adilov, Assosiate Professor of Azerbaijan University and approved for publishing by the Scientific Council of Azerbaijan University.
The total amount of Scholarsip Foundation is 3000 AZN, which will be divided into one-time scholarship of 500 AZN between 6 winners of the competion.  To promote non-cash payments, the money for scholarship can be transferred to the account of the university the student is studying in. If the volunteering student is a free tuition student, the amount will be transfered to the student’s  private bank account .