Tələbələrimiz “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” bilik yarışında uğurlu nəticə əldə ediblər
Azərbaycan Universitetinin tələbələri Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” VI ümumrespublika bilik yarışını ilk onluqda – doqquzuncu yerdə başa vurublar. Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihədə bu il 49 ali təhsil müəssisəsinin komandası iştirak edib.
Bilik yarışında suallar ulu öndər Heydər Əliyevin irsini, Azərbaycan tarixinin mühüm dövr və hadisələrini əhatə edib. Münsiflər heyətində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun nümayəndələri təmsil olunublar.
2014-cü ildən etibarən hər il həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədini daşıyır.

Our students got exceptional results in the knowledge contest "Heydar Aliyev and Azerbaijan history"
Our students got exceptional results in the knowledge contest
Baxış sayı: 4822
The students of Azerbaijan University got the ninth place out of the top ten in the VI Republican knowledge contest "Heydar Aliyev and Azerbaijan history" held at the Heydar Aliyev Center. Teams from 49 higher educational institutions took part in the project organized by the Heydar Aliyev Center with the support of the Ministry of Education this year.
The questions in the competition were about the legacy of the great leader Heydar Aliyev, important periods and events in the history of Azerbaijan. The jury consisted of representatives of the Heydar Aliyev Center, the Ministry of Education and the Institute of History of ANAS.
The project, which has been operating since 2014, aims to study the life and activities of the national leader of the Azerbaijani people, perpetuate and promote the Great Leader’s heritage among young people, and increase the interest of the young generation in scientific and educational competitions as well.