Tələbə Gənclər Təşkilatı Xocalı soyqırımını anım tədbiri keçirib
Azərbaycan Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatı Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirib. Anım tədbirində Dövlət Himni səsləndirilib, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin açılışında çıxış edən Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvin Talışınski və TGT sədri Hüseyn Rüstəmlinin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda mənəvi yaddaşın qorunmasının vacibliyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və beynəlxalq səviyyədə tanıdılması Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Çıxışların ardından soyqırımı həqiqətləri haqqında videoçarx nümayiş olunub.
Tədbir iştirakçılarına süni intellekt vasitəsilə hazırlanan və soyqırımı qurbanlarının – ahılların, uşaqların, qadınların acısını simvolik şəkildə ifadə edən məktublar təqdim olunub. Həmin məktublardan birini tədbirin qonağı, məktəbli Nərgiz Allahyarova oxuyub.

The Student Youth Organization held a commemorative event dedicated to the Khojaly Genocide
The Student Youth Organization of Azerbaijan University held a commemorative event dedicated to the 34th anniversary of the Khojaly genocide. At the commemorative event, the national anthem was performed, and the memory of the victims of the genocide was honored with a minute of silence.
The opening speech of the event was delivered by the Head of the Department of Political and Social Sciences, PhD in Political Sciences, Assoc. Prof. Elvin Talyshinski and the Chairman of the SYO Huseyn Rustamli. The speeches emphasized the importance of preserving spiritual memory. It was noted that conveying the truth about the Khojaly genocide to the international community and promoting it at the international level is one of the main directions of Azerbaijan’s foreign policy.
After the speeches, a video about the truth of the genocide was shown.
Letters prepared with the help of AI, symbolically expressing the pain of the victims of the genocide - elderly people, children, and women - were presented to the participants of the event. One of these letters was read by the guest of the event, school student Nargiz Allahyarova.