Azərbaycan Universitetində “WUF13”ə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir təşkil olunub
Azərbaycan Universitetində 17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (World Urban Forum - WUF13) həsr olunmuş maarifləndirici tədbir təşkil olunub. Tədbirdə Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekanı, dosent Səfər Məmmədov, Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvin Talışınski məruzə ilə çıxış ediblər.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, Ümumdünya Şəhərsalma Forumu Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Məskunlaşma Proqramı (UN Habitat) tərəfindən 2001-ci ildən başlayaraq təşkil olunur. Dünyanın üzləşdiyi ən aktual problemlərdən biri olan sürətli urbanizasiya və onun şəhərlərə, iqtisadiyyatlara və iqlim dəyişikliyinə təsirini tənzimləmək məqsədilə təsis olunan forum çərçivəsində baş tutan sessiyalarda urbanizasiyanın bütün aspektləri ilə məşğul olan minlərlə iştirakçı şəhərlərin necə qurulduğu, planlaşdırıldığı və idarə edildiyi barədə təcrübə və biliklərini bölüşmək imkanı əldə edir.
Tədbirdə həmçinin forumun 13-cü sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyəti haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, WUF13 Azərbaycanın şəhərsalma sahəsindəki fəaliyyətinin və gələcəyə baxışının dünyaya təqdim olunması üçün mühüm platformadır.  Qlobal urbanizasiya problemlərinin və həll yollarının müzakirə ediləcəyi mötəbər beynəlxalq tədbirin Bakıda keçirilməsi ölkənin dünyada artan beynəlxalq nüfuzunun göstəricisidir. Eyni zamanda Azərbaycanın qlobal urbanizasiya proseslərində etibarlı tərəfdaş, beynəlxalq dialoq üçün təhlükəsiz və əlverişli məkan, regional lider kimi qəbul edilməsinə böyük töhfə olacaq.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Şəhərsalma Forumu BMT-nin Məskunlaşma Proqramının ərsəyə gətirdiyi dayanıqlı şəhər inkişafı mövzusuna həsr edilmiş dünyanın ən böyük beynəlxalq platformalarından biridir. Forumun “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda Bakıda keçiriləcək 13-cü sessiyası hökumət, akademiya, biznes və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrini bir araya gətirərək şəhərlərin gələcəyinə dair qlobal dialoqa ev sahibliyi edəcək.

An awareness-raising event dedicated to the WUF13 was held at Azerbaijan University
An awareness-raising event dedicated to the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), organized by the UN-Habitat and to be held in Baku from May 17 to 22, 2026, was organized at Azerbaijan University. Presentations at the event were delivered by Assoc. Prof. Safar Mammadov, Dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences, and Assoc. Prof. Elvin Talyshinski, Head of the Department of Political and Social Sciences, PhD in Political Sciences.
In the speeches, it was noted that the World Urban Forum has been organized by UN-Habitat since 2001. During the sessions held within the framework of the Forum, which was established to address one of the most pressing global challenges - rapid urbanization and its impact on cities, the economy, and climate change - thousands of participants engaged in all aspects of urbanization have the opportunity to share their experiences and knowledge on how cities are built, planned, and managed.
It was also emphasized that hosting the 13th session of the Forum in Azerbaijan is of great importance. It was noted that WUF13 is an important platform for presenting Azerbaijan’s activities in the field of urban development and its vision for the future to the world. Hosting such a prestigious international event in Baku, where global urbanization challenges and solutions will be discussed, is an indicator of our country’s growing international prestige. At the same time, it will significantly contribute to positioning Azerbaijan as a reliable partner in global urbanization processes, a safe and favorable venue for international dialogue, and a regional leader.
It should be noted that the World Urban Forum is one of the world’s largest international platforms dedicated to sustainable urban development, established by UN-Habitat. The 13th session of the Forum, to be held in Baku under the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”, will bring together representatives of government, academia, business, and civil society for a global dialogue on the future of cities.