Zal nəzarətçisi sertifikatı almaq istəyənlər üçün təlimlər Azərbaycan Universitetində keçirilir
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən zal nəzarətçisi sertifikatı almaq istəyənlər üçün keçirilən təlimlər davam edir. Təlimlərdə DİM haqqında ümumi məlumat, imtahanlar, imtahanların təşkili və idarə edilməsi, imtahanlara cəlb olunan məsul şəxslərin seçimi, təyinatı, qiymətləndirilməsi, imtahanların texnologiyası, auditoriyanın idarə edilməsi, zal nəzarətçilərinin və digər şəxslərin vəzifələri və funksiyaları haqqında nəzəri məlumatlar verilir, tapşırıqlar qoyulur və fikir mübadiləsi aparılır. Bundan əlavə, zal nəzarətçisinin fəaliyyətinin daha çox praktiki tərəflərini və imtahanların təşkili, gedişi və yekunu zamanı baş verə biləcək hallar və problemləri əhatə edən interaktiv treninq (nəzarətçi təlimatı və psixoloji stress - menecment təlimi) və təcrübi məşğələlər keçirilir.
Zal nəzarətçisi fəaliyyətinin sertifikatlaşdırılması məqsədilə təlimlər mərhələsinə 2 fevral  2019-cu il tarixindən başlanılıb. Təlimlərin birinci mərhələsi “ASAN” Təlim-Tədris Mərkəzində Azərbaycan Antikorrupsiya Akademiyası “AZAKA” ilə birgə təşkil olunub. İkinci mərhələ isə Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən hazırlanan təlimçilər tərəfindən tədris planına uyğun olaraq müxtəlif mövzularda Azərbaycan Universiteti tərəfindən ayrılmış auditoriyalarda keçirilir.
Təlimlər cari və növbəti həftələrdə davam edəcək. Təlimlərdən sonra namizədlər yekun test imtahanında iştirak edəcəklər. Yekun test imtahanından məqbul qiymət alan namizədlər zal nəzarətçiləri bazasına qəbul olunaraq imtahanlara dəvət olunacaqlar.

Trainings for those who want to receive an invigilator certificate are held at Azerbaijan University
12 march 2019
Baxış sayı: 5081
Trainings for those who wish to receive an (exam) invigilator certification by the State Examination Center continue. General information about SEC, exams, organization and management of examinations, theoretical information on the selection, appointment, assessment, exam technology, auditorium management, duties and functions of the invigilators and other persons are given, tasks are set and ideas are exchanged in the trainings. In addition, interactive training (supervisory guidance and psychological stress management training) and practical exercises covering more practical aspects of invigilator’s activities and the circumstances and problems that may arise during the organization, course and outcome of exams are held.
The training phase began on February 2, 2019 in order to certify the activities of invigilator. The first stage of the training was organized in cooperation with the Azerbaijan Anti-Corruption Academy "AZAKA" at ASAN Training Center. The second stage is held by the trainers, prepared by the State Examination Center, in various subjects in accordance with the curriculum in auditoriums provided by Azerbaijan University.
Trainings will continue in current and next weeks. After the training, candidates will take part in the final exam. Candidates who are eligible for a valid test from the final exam will be admitted to the auditorium and will be invited to the exams.