Modernləşmə şəraitində milli iqtisadiyyatın inkişafının
“AZƏRBAYCAN 2020: GƏLƏCƏYƏ BAXIŞ” inkişaf konsepsiyasında, daha sonra isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”ndə qarşıdakı dövrdə ölkə iqtisadiyyatının starteji inkişaf xətti kimi modernləşmə siyasəti əsas vasitə kimi göstərilmişdir.
Son 10 ildə ölkənin sosial-iqtisadi həyatının modernləşdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərin nəticəsi olaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatı dayanıqlı yüksəlişə nail olmuş, qeyri-neft sektorunun inkişafında əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilmişdir. Bu dövr Azərbaycan iqtisadiyyatında yeniləşmə mərhələsi və keyfiyyət dəyişikliklərinin başlanğıc tarixidir.
Qarşıdakı dövrdə əldə edilən nailiyyətlərin saxlanılması ilə yanaşı, inkişafın yeni istiqamətləri və problemlərin həlli yolları müəyyən edilməli, Azərbaycanı müasir və qüdrətli dövlətə çevirmək üçün bütün mümkün vasitələrdən istifadə edilməlidir. Həmin vəzifələrin uğurla yerinə yetirilməsi və inkişafın yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində elmi tədqiqatlar və onların nəticələrinin iqtisadiyyatın və cəmiyyət həyatının bütün sahələrində istifadə edilməsi mühüm rol oynayır.
Konfransın keçirilməsinin məqsədi milli iqtisadiyyatın inkişafının aktual problemlərinin tədqiqinə təcrübəli alim və mütəxəssisləri cəlb etmək, onların potensialını müvafiq məsələlərin həllinə yönəltməkdən ibarətdir.
Konfransın sədri
- Səadət Əliyeva, Azərbaycan Universitetinin rektoru
Konfransın təşkilat komitəsi
- Yusif Qasımov, Azərbaycan Universitetinin prorektoru
- İhsan Bulut, Türkiyə, Akdeniz Üniversitesi
- Katarzyna Mikolajczyk, Polşa, Krakov İqtisad Universiteti
- David Schultz, Hamline Universiteti, ABŞ
- Rövşən Quliyev, Azərbaycan Universiteti
- Recep Kök, Türkiyə, Dokuz Eylül Üniversitesi
- Qabil Əliyev, Azərbaycan Universiteti
- Qəzənfər Süleymanov, ADNSU
- Məhiş Əhmədov, UNEC
- Elşad Məmmədov, UNEC
- Təbriz Əliyev, AMEA
- Xatire Huseynova, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası
- Vilayət Quliyev, İqtisadiyyat Nazirliyi, İqtisadi İslahatlar Elmi Tədqiqat İnstitutu
Konfransın katibi
- Könül Nuriyeva, Azərbaycan Universiteti
- Ümumi iqtisadiyyat
- Dünya iqtisadiyyatı
- Maliyyə və Bank işi
- Mühasibatlıq
- Turizm və sosial–mədəni servis xidmətləri
- Marketinq
- Menecment
- Sığorta
- Logistika
- İKT
- Məqalələrin son göndərilmə tarixi: 25 sentyabr 2018-ci il
- Məqalənin qəbul olunması haqqında son məlumatlandırma tarixi: 30 sentyabr 2018-ci il
- Məqalələr azərbaycan, rus və ingilis dillərində qəbul edilir.
- Təqdim olunan məqalə Microsoft Word proqramında yazılmalıdır. Həcm 5 səhifəyə qədər, format A4, şrift Times New Roman, ölçü 14, hər tərəfdən 2,0 sm, 1,5 interval, abzas 1,25 olmalıdır.
- Açar sözlər ədəbiyyat siyahısından əvvəl göstərilməlidir. Əgər material azərbaycan və ya rus dilində təqdim edilirsə, məqalənin sonunda ingilis dilində xülasə əlavə olunmalıdır.
- Konfransa qeydiyyat haqqı 20 manatdır.
Məqalənin strukturu aşağıdakı kimi olmalıdır.
- Məqalənin adı böyük hərflərlə, qalın şriftlə (ölçü 14)
- Məqalənin mətnində qaynaqlara istinad, kvadrat mötərizədə nömrə ilə (istinadın ədəbiyyat siyahısındakı nömrəsinə müvafiq olaraq) verilir (məs.: [1], [2]). İstifadə olunan ədəbiyyatın siyahısı məqalənin sonunda, əlifba sırası ilə və nömrələnməklə (kvadrat mötərizədə) verilir (ölçü 14).

Actual problems and perspective directions
Modernization policy as the starting line of the country's economy in the upcoming period has been shown as a key tool in the Development Concept "Azerbaijan 2020: Outlook For the Future", later in " The main directions of the Strategic Road Map on National Economy and Key Sectors of The Economy” approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
As a result of measures taken to modernize the socio-economic life of the country over the past 10 years, Azerbaijan's economy has gained steady growth, and significant progress has been made in the development of the non-oil sector. This period is the start of the phase of innovation and qualitative changes in the Azerbaijani economy.
Along with maintaining achievements in the upcoming period, new trends of development and ways of solving problems should be identified and all possible means should be used to turn Azerbaijan into a modern and powerful state. Successful implementation of these tasks and the use of scientific research and their outcomes in all areas of the economy and society play an important role in determining new areas of development.
The purpose of the conference is to involve experienced scientists and specialists in the study of the actual problems of national economy development and to direct their potential to the solution of relevant issues.
Conference chairman
- Saadat Aliyeva, Rector of Azerbaijan University
Organizing committee
- Yusif Gasimov, Vice-rector of Azerbaijan University
- Ihsan Bulut, Turkey, Akdeniz University
- Katarzyna Mikolajczyk, Poland, Krakov Economics University
- David Schultz, Hamline University, USA
- Rovshan Guliyev, Azerbaijan University
- Rejep Kkk, Turkey, Dokuz Eylul University
- Nariman Boyukkishi, Azerbaijan University
- Gazanfar Suleymanov, Azerbaijan State Oil and Industry University
- Mahish Ahmadov, UNEC
- Elshad Mammadov, UNEC
- Tabriz Aliyev, Azerbaijan National Academy of Sciences
- Khatira Huseynova, The Academy of Public Administration
- under the President of the Republic of Azerbaijan
- Vilayat Guliyev, Institute for Scientific Research Institute (ISRER) under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan
- General Economy
- World Economy
- Finance and Banking
- Accounting
- Tourism and socio–cultural services
- Insurance
- Logistics
- ICT
- Deadline for abstract submission: September 25, 2018
- The last acceptance notification date: September 30, 2018
- The articles are accepted in Azerbaijani, English and Russian languages.
- The submitted article should be written in Microsoft Word: volume up to 5 pages; format A4; font Times New Roman; 14 pt; 2.0 cm on each side; 1.5 line spacing; paragraph 1.25.
- Keywords should be written before reference list. If the abstract is presented in Azerbaijani or Russian, the English summary should be added at the end.
- The conference registration fee is 20AZN.
- Reference to sources in the text of the abstract should be given in square brackets (in accordance with the reference number) (eg: [1], [2]). The list of references should be given at the end of the abstract in an alphabetical order by numbering (square brackets) (size 14)