Məsləhət Mərkəzi ixtisas seçimi günlərində 952 abituriyent və subbakalavra xidmət göstərib
Azərbaycan Universitetinin Abituriyent Məsləhət Mərkəzinə 16-28 avqust 2023-cü il tarixlərində həyata keçirilən ixtisas seçimi günlərində 952 abituriyent və subbakalvr fərdi şəkildə yaxud yaxınları ilə birlikdə müraciət edib. Müraciət edən şəxslərdən 747-sinə məsləhət mərkəzində üzbəüz xidmət göstərilib, 205 nəfərin isə mərkəzin fəaliyyəti və ixtisas seçimi ilə bağlı telefon vasitəsilə daxil olan sorğusu cavablandırılıb.
Mərkəzin xüsusi təlim keçmiş əməkdaşları tərəfindən I, II, III, IV və V ixtisas qrupları üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmaq istəyən abituriyentlər, o cümlədən subbakalavrlara elektron ixtisas seçimi ərizəsinin doldurulması və təsdiq edilməsi, həmçinin ixtisas seçimi zamanı diqqət yetirilməli olan vacib məsələlər haqqında texniki dəstək və məsləhət xidməti göstərilib.
Avqustun 31-də ümumi (9 illik) orta təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinin boş qalan plan yerlərinə qəbul olmaq üçün ixtisas seçimi başlayır və sentyabrın 4-nə qədər davam edəcək. Bu ixtisas seçimində, o cümlədən önümüzdəki günlərdə start veriləcək ali təhsil müəssisələrinin boş qalan plan yerlərinə və tam (11 illik) orta təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinə ixtisas seçimində iştirak etmək istəyən abituriyentlər də Azərbaycan Universitetinin məsləhət mərkəzinə müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, mərkəz, 2018-ci ildə Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən yaradılıb və artıq 6 ildir ki ödənişsiz əsaslarla fəaliyyət göstərir. Mərkəzin xüsusi təlim keçmiş əməkdaşları abituriyentlərə tələbə qəbulu qaydaları, ali və orta ixtisas təhsili müəssiələrinə ərizə qəbulu, “Abituriyentin elektron ərizəsi”nin doldurulma və təsdiq edilmə qaydası və bu zaman qarşıya çıxa biləcək texniki problemlərin həlli, müsabiqə şərtləri, ixtisas seçimi zamanı diqqət yetirilməli olan məsələlər haqqında köməklik göstərirlər.

The Applicant Counseling Center served 952 applicants and sub-bachelors during the qualification selection days
30 august 2023
Baxış sayı: 1618
On the qualification selection days held on August 16-28, 2023, 952 applicants and sub-bachelors applied to the Applicant Counseling Center of Azerbaijan University in person or together with their relatives. 747 applicants were provided face-to-face service at the Counseling Center, and the request of 205 applicants about the Center's activity and specialty selection was answered by telephone.
Specially trained staff of the Center provided technical support and consulting services to applicants, wishing to be admitted to higher education institutions to the 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th qualification groups, including sub-bachelors regarding the filling and approval of the electronic specialty selection application, as well as important issues to be considered during specialty selection.
On August 31, the selection of specialties for admission to the vacant planned places of secondary specialized educational institutions on the basis of general (9-year) secondary education starts and and will last until September 4. Applicants wishing to participate in this qualification selection, including the vacant planned places of higher education institutions to be launched in the coming days and the qualification of secondary specialized educational institutions on the basis of full (11-year) secondary education, can also apply to the Consulting Center of Azerbaijan University.
It should be noted that the Center was established by the State Examination Center in 2018 and has been operating for 6 years on a free basis. Specially trained staff of the Center provide assistance to applicants regarding the rules of student admission, application to higher and secondary education institutions, the procedure for filling out and approval of the “Applicant's electronic application” and solving technical problems that may arise in this regard, competition conditions, and issues to be considered during selection of majors.