Azərbaycan Universitetinin Tərcümə və filologiya kafedrasının professoru, filologiya elmləri doktoru Asif Hacıyev Türkiyədə fəaliyyət göstərən Valeh Hacılar Beynəlxalq Elmi-Mədəni Araşdırmalar Vəqfinin 2025-ci il üzrə “Türk Dünyasına xidmət” mükafatına layiq görülüb. Mükafat professor Asif Hacıyevə Türk dili, Türk tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş tədqiqat və əsərlərinə, Türk dünyasının elmi, ədəbi və mədəni inkişafına verdiyi töhfələrə görə təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Valeh Hacılar Beynəlxalq Elmi-Mədəni Araşdırmalar Vəqfi 2010-cu ildə təsis olunub və Borçalı əsilli görkəmli alim Valeh Hacıların (Valeh Hacıyev) adını daşıyır. Vəqfin əsas məqsədi türk xalqlarının mədəniyyətinin, tarixinin və ədəbiyyatının təbliği və tədqiqinə dəstək göstərməkdir. İndiyədək bu istiqamətdə çox sayda önəmli layihələr həyata keçirilib, beynəlxalq elmi-mədəni tədbirlər təşkil olunub, kitablar və dərgilər yayımlanıb. Vəqfin təsisçisi və idarə heyətinin sədri Bursa Uludağ Universitetinin professoru, tanınmış türkoloq Cengiz Alyılmazdır.
Professor Asif Hacıyevlə yanaşı, nüfuzlu mükafata tanınmış filoloqlar və alimlər Bədirxan Əhmədli (Azərbaycan), İsenbike Togan (Türkiyə), Onur Er (Türkiyə), Orxan Aras (Türkiyə), həmçinin şairlər Rafiq Hümmət (Gürcüstan) və Azər Sani Qafarov (Azərbaycan) da layiq görülüblər.

Professor Asif Hajiyev was honored with the award “For Service to the Turkic World”
Professor Asif Hajiyev, Doctor of Philology and faculty member of the Department of Translation and Philology at Azerbaijan University, was honored with the 2025 award “For Service to the Turkic World” by the Valeh Hajilar International Scientific and Cultural Research Foundation, operating in Turkiye. The award was presented to Prof. Hajiyev in recognition of his research and scholarly works devoted to the Turkic language, Turkic history and culture, as well as for his significant contributions to the scientific, literary, and cultural development of the Turkic world.
It should be noted that the Valeh Hajilar International Scientific and Cultural Research Foundation was established in 2010 and named after the distinguished scholar Valeh Hajilar, who was of Borchaly origin. The Foundation’s primary objective is to support the promotion and study of the culture, history, and literature of Turkic peoples. To date, numerous important projects have been implemented in this field, international scientific and cultural events have been organized, and books and journals have been published. The founder and Chairman of the Board of Directors of the Foundation is Cengiz Alyılmaz, Professor at Bursa Uludağ University and a renowned turkologist.
In addition to Prof. Asif Hajiyev, the prestigious award was also presented to prominent philologists and scholars Badirkhan Ahmadli (Azerbaijan), İsenbike Togan (Turkiye), Onur Er (Turkiye), Orhan Aras (Turkiye), as well as to poets Rafig Hummat (Georgia) and Azer Sani Gafarov (Azerbaijan).