Azərbaycan Universitetində Məhəmməd Füzulinin yubileyinə həsr olunan müsabiqə keçirilib
Azərbaycan Universitetində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunan bədii qiraət müsabiqəsi keçirilib. Gənc İstedadlar Klubunun təşəbbüsü ilə təşkil olunan müsabiqədə iştirakçılar dahi şairin qəzəllərini ifa ediblər.
İştirakçıların ifası Tərcümə və filologiya kafedrasının müəllimləri Solmaz Süleymanova, Hüseyn Hüseynli, Oqtay İsmayıl və Elzadə Sadiqovadan ibarət Münsiflər Heyəti tərəfindən 10 ballıq sistem üzrə qiymətləndirilib. Qiymətləndirmə prosesində nitqin aydınlığı, səlisliyi və ifadəliliyi; janrın tələblərinə riayət edilməsi; seçilmiş əsərin məzmununa uyğun jest və mimikalardan, səs tonundan məqsədyönlü istifadə edilməsi; təqdimetmə bacarığının  nümayiş etdirilməsi kimi meyarlar əsas götürülüb.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Elnurə Cavadova müsabiqənin qalibi elan olunub. Azərbaycan dili və ədəbiyyat ixtisası üzrə bakalavriat III kurs tələbəsi Solmaz İsgəndərli II yerə layiq görülüb.  Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Fəzilə Aydəmirova və Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Sevinc Türbəndəyeva isə III yeri tutublar.
Həm qaliblər, həm də iştirakçılar müvafiq sertifikatla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, müsabiqə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamı çərçivəsində təşkil olunub.

A competition dedicated to anniversary of Muhammad Fuzuli was held at Azerbaijan University
A dramatic reading competition dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Mahammad Fuzuli was held at Azerbaijan University. In the competition organized by the initiative of the Young Talents Club, participants recited the ghazals of the great poet.
The performance of the participants was evaluated by a jury consisting of lecturers of the Department of Translation and Philology Solmaz Suleymanova, Huseyn Huseynli, Ogtay Ismayil and Elzada Sadigova on a 10-point scale. Criteria such as speech clarity, fluency and expressiveness; compliance with the genre requirements; purposeful use of gestures and facial expressions, tone of voice in accordance with the content of the selected literary work; demonstration of presentation skills were considered in the evaluation process.
According to the decision of the jury, Elnura Javadova, a 1st-year master's student majoring in Philology (Azerbaijani language and literature), was declared the winner of the competition. Isgandarli Solmaz, a 3rd-year undergraduate student majoring in Azerbaijani language and literature, took the 2nd place. The third place was taken by Fazila Aydamirova, 2nd year student majoring in Philology (Azerbaijani language and literature) and Sevinj Turbandayeva, 4th year student majoring in Philology (English language and literature).
Both winners and participants were awarded with appropriate certificates.
It should be noted that the competition was organized under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “In celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli” dated January 25, 2024.