Azərbaycan Universitetində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Universitet rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələrin iştirak etdiyi tədbirdə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Xocalı soyqırımı insanlığın tarixinə qara ləkə kimi yazılıb. Gələcəkdə oxşar faciələrin baş verməməsi üçün Azərbaycan dövləti Xocalı soyqırımının beynəlxalq miqyasda tanınması üçün məqsədyönlü və ardıcıl iş aparır, anım mərasimlərinin təşklinə böyük əhəmiyyət verilir.
Tədbirdə soyqırımın dəhşətləri ilə bağlı faktlar diqqətə çatdırılıb, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə start verilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyasının nəticələri haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, qəhrəman Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində Zəfər qazanaraq Xocalı soyqırımının da qisasını alıb və şəhidlərimizin qanını yerdə qoymayıb.
Sonda Xocalı soyqırımının canlı şahidləri ilə aparılmış müsahibələr əsasında hazırlanan sənədli film nümayiş olunub.

Commemorative event dedicated to the Khojaly genocide was held at Azerbaijan University
Commemorative event dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly genocide was held at Azerbaijan University. Memory of the genocide victims was commemorated with a minute of silence and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played at the event attended by university management, academic staff and students.
It was noted at the event that the Khojaly genocide is inscribed as a black spot in history of not only the Azerbaijani people, but also humanity. In order to avoid such tragedies in the future, the Azerbaijani state is carrying out purposeful and consistent work on international recognition of the Khojaly genocide, great importance is attached to organization of memorial ceremonies.
At the event, facts related to terrible cruelty of genocide were brought to the attention of audience, information was provided on the results of international awareness campaign “Justice for Khojaly”, launched in 2008 on the initiative of Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation. It was noted that the heroic Azerbaijani army under leadership of victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, having won the 44-day Patriotic War, avenged the Khojaly genocide and the blood of our martyrs.
Documentary film based on interviews with living witnesses of the Khojaly genocide was demonstrated at the end of the event.