Azərbaycan Universitetində “İqtisadi suverenlik dövlətin iqtisadi qüdrətinin əsasıdır” mövzusunda elmi seminar keçirilib
14 fevral 2025
Baxış sayı: 1259
Azərbaycan Universitetinin Maliyyə və mühasibat kafedrasının “İqtisadi suverenlik dövlətin iqtisadi qüdrətinin əsasıdır” mövzusunda elmi seminarı keçirilib. Seminarda universitetin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov və kafedranın bir qrup müəllim heyəti iştirak edib.
Seminarda kafedranın müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəriman Böyükkişi açılış nitqi ilə çıxış edərək qeyd edib ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa olunub, Konstitusiyanın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində Qələbənin 5-ci ildönümünü nəzərə alaraq Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2025-ci il Azərbaycanda “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib. Sərəncam suverenlik dəyərlərinin təbliği və möhkəmləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir: “Cənab Prezidentin sərəncamı rəhbər tutularaq il ərzində univesitetimizdə və kafedramızda da müvafiq elmi tədbirlər həyata keçiriləcək”, - deyə kafedra müdiri əlavə edib.
Nəriman Böyükkişi açılışın ardından məruzə ilə çıxış edib. Məruzə suverenlik və iqtisadi suverenlik anlayışları, Azərbaycan Respublikasının iqtisadi müstəqilliyinin  əsasları, iqtisadi suverenliyin məzmunu, iqtisadi müstəqilliyin əsas prinsipləri və bu kimi mövzuları əhatə edib.
Daha sonra kafedranın müəllimləri - iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İbrahim Quliyev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əliağa İsmayılzadə və Gülanə İsayevanın məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə iqtisadi suverenliyin əhəmiyyətinə diqqət çəkilib, mövzunun müxtəlif istiqamətlərinə toxunulub.

Scientific Seminar on “Economic sovereignty is the foundation of a nation’s economic power” held at Azerbaijan University
Baxış sayı: 1470
The Department of Finance and Accounting at Azerbaijan University hosted a scientific seminar on the topic “Economic sovereignty is the foundation of a nation’s economic power”. The event was attended by Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs, along with a group of faculty members from the Department.
Opening the seminar, Head of the Department, PhD in Economics, Assoc. Prof. Nariman Boyukkishi, emphasized that the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan have been fully restored, and taking into account the 30th anniversary of the adoption of the Constitution and the 5th anniversary of the Victory in the Patriotic War, 2025 was declared the “Year of Constitution and Sovereignty” in Azerbaijan by the relevant Decree of President Ilham Aliyev. He noted that this decree plays a crucial role in promoting and strengthening the values of sovereignty and added: “In alignment with the President's decree, our University and Department will organize various academic events throughout the year”.
Following the opening remarks, Nariman Boyukkishi delivered a presentation covering key topics, including concepts of sovereignty and economic sovereignty, the foundations of the economic independence of the Republic of Azerbaijan, the content of economic sovereignty, the main principles of economic independence and the like.
Subsequently, presentations were delivered by PhD in Economics, Assoc. Prof. Ibrahim Guliyev, PhD in Economics, Assoc. Prof. Aliaga Ismayilzada, and Gulana Isayeva. Their reports underscored the significance of economic sovereignty and explored various aspects of the topic in depth.