Azərbaycan Universitetinin magistratura tələbələrinin elmi-pedaqoji təcrübəsi başlayıb
Azərbaycan Universitetinin tədris planına uyğun olaraq magistratura səviyyəsində təhsil alan II kurs tələbələrinin elmi-pedaqoji və elmi-tədqiqat təcrübəsinə start verilib. Ənənəyə sadiq qalaraq təcrübənin başlanması münasibətilə təşkil olunan görüşdə Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva tələbələrə uğurlar arzulayıb, elmi-pedaqoji və elmi-tədqiqat təcrübəsinin məqsəd və vəzifələri, o cümlədən təcrübə hesabatının hazırlanması haqqında məlumat verib.
Təcrübə müddətində 6 ixtisas üzrə 36 magistrant elmi rəhbərləri ilə birlikdə tədris prosesində iştirak edəcək. Elmi-pedaqoji təcrübə 15 mart 2023, elmi-tədqiqat təcrübəsi isə 12 aprel 2023-cü il tarixində başa çatacaq.

Scientific and pedagogical practice of Master`s degree students of the Azerbaijan University has started
Scientific and pedagogical practice of Master\'s degree students of the Azerbaijan University has started
17 february 2023
Baxış sayı: 6055
In accordance with the curriculum of Azerbaijan University, scientific, pedagogical and research practice of students enrolled in the 2nd year of the master's program has been launched. Adhering to tradition, at the meeting organized on occasion of beginning of practice, Director of the Center for International Graduate and Doctoral Studies, Nushaba Guliyeva, wished the students success, informed them about the goals and objectives of scientific, pedagogical and research practice, including preparation of a practice report.
During the practice period, 36 undergraduates in 6 specialties will participate in the educational process together with their thesis advisers. The scientific and pedagogical practice will end on March 15, 2023, and the research practice will end on April 12, 2023.