Azərbaycan Universitetində Müstəqilliyin Bərpası Günü qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir pandemiya ənənələrinə uyğun olaraq onlayn formatda təşkil olunub.
İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə qeyd olunub ki, 30 il bundan əvvəl - 1991-ci il oktyabrın 18-də xalqımız Ali Sovetin “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktını qəbul etməsiylə dövlətçilik ənənələrini dirçəldərək müstəqilliyini bərpa edib.  Konstitusiya Aktında Azərbaycanın, 1918-ci il mayın 28-dən 1920-ci il aprelin 28-dək mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğu vurğulanlıb. Bildirilib ki, XX əsrdə iki dəfə müstəqilliyini elan edən xalqımız onu əldə etmək qədər qoruyub saxlamaq üçün də çətin sınaqlara məruz qalıb. Azərbaycan əsl müstəqilliyə 30 il davam edən gərgin mübarizə və bir il bundan əvvəl düşmən üzərində qazanılmış Böyük Zəfərdən sonra nail olub. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və tarixi ədalət bərpa olunub.
Çıxışlarda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, Sovet işğalı və Azərbaycanın müasir dövrünə ekskurs edilib, müstəqilliyin ilk illərində ölkəmizin üzləşdiyi təhlükələrə nəzər salınıb. Müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsinin qarşısının alınmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, 2003-cü ildən başlayaraq cənab prezident İlham Əliyevin rəhbərliyində ölkəmizin əldə etdiyi uğurlar haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, Böyük Zəfər regionda və dünyada yeni reallıqlar yaradıb.
Tədbirdə diqqətə çatdırılıb ki, Milli Məclisin ikinci oxunuşda qəbul etdiyi qanun layihəsinə əsasən, mayın 28-i Respublika Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqillik Günü, oktyabrın 18-i Dövlət Müstəqilliyi Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilib.

The day of Restoration of Independence was celebrated at Azerbaijan University
An event dedicated to the Day of Restoration of independence was held at Azerbaijan University.An event was organized in an online format in accordance with the pandemic tradition.
It was noted at the event organized by the Department Of Social Sciences that 30 years ago, On October 18,1991,the Supreme Soviet adopted a Constitutional Act “On state Independence Of the Republic of Azerbaijan “ .The Constitutional Act emphasizes that Azerbaijan is the successor of the Azerbaijan Democratic Republic ,which existed from May 28, 1918 to April 28, 1920.It was noted that our people, which declared its independence in the 20 th century ,was subjected to difficult tests in order to preserve it until it was achieved.Azerbaijan achieved its true independence after 30 years of intense struggle and the Great Victory over the enemy a year ago.Azerbaijan’s territorial integrity and historical justice have been restored.
The speeches focused on the Azerbaijan Democratic Republic ,the Soviet occupation and the modern era of Azerbaijan ,and looked at the dangers faced by our country in the first year of independence.Information was provided on the historical services of national leader Heydar Aliyev in preventing the threat of loss of independence, and the achivements of our country since 2003 under the leadership of President Ilham Aliyev.It was noted that the Great Victory created new realities in the region and in the world.
It was noted at the event that according to the bill adopted by the Milli Majlis in the second reading, May 28 was renamed the Independence Day,and October 18 was renamed the Day of Restoration of Independence.