Polşalı alimin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbələrinə mühazirələri yekunlaşıb
Polşanın Krakov İqtisad Universitetinin müəllimi Katarzyna Mikolajczyk “Erasmus+” mübadilə proqramı çərçivəsində Azərbaycan Universitetinin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin ingilisdilli ixtisaslarında təhsil alan tələbələri üçün mühazirə oxuyub.
Qonaq müəllimin “Seçilmiş Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin bank sektorunun dövlət idarəçilik sistemindən bazar iqtisadiyyatına doğru inkişafı” və “Böhransonrası nizamlama tədbirlərinin xarici banklara, habelə onların xarici ölkələrdə yerləşən filial və törəmə müəssisələrinə təsiri” mövzusunda interaktiv formada təşkil olunan mühazirələri tələbələr tərəfindən maraqla dinlənilib. Hər iki mühazirədə bakalavriat tələbələri iştirak edib.
Polşalı qonağın “Mərkəzi və Şərqi Avropa banklarında xarici kapital: ölkənin bank sektoruna giriş (birbaşa xarici investisiya və özəlləşdirmə, bankların birləşdirilməsi və ya bir-birini udması yolu ilə), habelə onun xarici ölkələrdə yerləşən bankların səmərəlilik, effektivlik və stabilliyinə təsiri” son mühazirəsində isə MBA tələbələri iştirak ediblər.
Mühazirələr Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin bank sisteminin tarixi, inkişafı, bank sektorunda özəlləşdirmə, bankların təsiri və bu kimi mövzuları əhatə edib.

Lectures of Polish scientist for the students of Business and Economics faculty completed
The lectures of Katarzyna Mikolajczyk, a lecturer of  Poland Crakow University of Economics for the students studying in English medium specialities of  Business and Economics Faculty of Azerbaijan University within the framework of “Erasmus +” exchange program have been completed.
The guest teacher’s lectures on “Evolution of  banking sector in selected Central and East European countries: “From state to market” and “The impact of post-crisis regulations on foreign banks attitude toward their branches and subsidiaries in host countries” organized in an interactive form were listened with interest by the students. The students studying in bachelor degree participated in both lectures.
The Polish guest’s last lecture on "Foreign Capital in CEE banks: the mode of entry (green-field investments vs. privatisation vs. mergers and acquisitions) and its impact on banks efficiency and stability in the host countries” was attended by the MBA students.
The lectures covered the history, development of the banking system of Central and Eastern European countries, privatisation in the banking sector, the impact of banks and so on.