Sosial işin təşkili kafedrası Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirib
Azərbaycan Universitetində Sosial işin təşkili kafedrası tərəfindən 11 oktyabr – Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə kafedranın müdiri, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Verdiyeva açıb. Kafedra müdiri qeyd edib ki, Beynəlxalq Qızlar Günü Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası qəbul etdiyi qətnamə ilə 2011 - ci ildə təsis olunub. Beynəlxalq Qızlar Gününün məqsədi diqqəti qızların üzləşdiyi problemlərin həllinə, onların səlahiyyətlərinin artırılmasına və hüquqlarının müdafiəsinə yönəltməkdir.
Açılış nitqinin ardından Azərbaycan Tibb Universitetinin Əmək gigiyenası və uşaq-yeniyetmələr gigiyenası kafedrasının müdiri, “Sağlam Təhsil – Sağlam Millət” layihəsinin ekspert-məsləhətçisi, “Tam orta təhsil müəssisələrində təhsil alan uşaq və yeniyetmələrin sağlamlığının monitorinqi” layihəsinin mütəxəssislər qrupunun rəhbəri, tibb elmləri namizədi, dosent Şəhla Balayeva çıxış edib. Şəhla Balayevanın çıxışı gənc qızlar üçün reproduktiv sağlamlığın aktual məsələləri, qızların səmərəli qidalanması, fiziki fəallıq, gənc qızların cinsi sağlamlığı, psixoloji durum və düşüncə tərzi, sağlam həyat tərzi, ailə planlaşdırılmasında qız övladlarının rolu kimi mövzuları əhatə edib.
Daha sonra Sosial işin təşkili kafedrasınınn müəllimi Nigar Şahhüseynbəyova çıxış edərək bildirb ki, qızların təkcə yeniyetməlik illərində deyil, irəlidəki yaşlarda da təhlükəsizlik, təhsil və sağlam həyat hüquqları var. Yeniyetməlik dövründə dəstəklənən qızlar dünyanı dəyişdirmək potensialına malikdirlər.

An event was held by the department of organization of social work dedicated to the International Day of the Girl Child
Baxış sayı: 9380
An event dedicated to October 11 - International Day of the Girl Child was held by the Department of Social Work Organization at Azerbaijan University. The event was opened by the department head , Doctor of Philosophy in Pedagogy Mrs. Tunzale Verdiyeva. The head of the department noted that the International Day of the Girl Child was established in 2011 by the resolution adopted by the General Assembly of the United Nations. The purpose of the International Day of the Girl Child is to focus on solving the problems faced by girls, empowering them and protecting their rights.
Following the opening speech, Head of the Сhild-adolescent health and occupational health Department of AMU, Ph.D. in Medicine, Expert-consultant of the "Healthy Education - Healthy Nation" project, head of the group of specialists of the project "Monitoring the health of children and adolescents studying in secondary educational institutions", candidate of medical sciences, associate professor Mrs. Shahla Balayeva made a speech. Mrs. Shahla Balayeva's speech covered topics such as actual issues of reproductive health for young girls, effective nutrition of girls, physical activity, sexual health of young girls, psychological state and way of thinking, healthy lifestyle, role of girls in family planning.
Later, Mrs. Nigar Shahhuseynbeyova, a teacher of the Department of organization of Social Work, made a speech and stated that girls have the right to safety, education and a healthy life not only in their teenage years, but also in their later years. Girls who are supported during adolescence have the potential to change the world.
At the end, the questions of the event participants were answered and a commemorative photo was taken.