Şəhid Fəxrəddin Qurbanlı adına Təqaüd
“Şəhid Fəxrəddin Qurbanlı adına Təqaüd” Azərbaycan Universiteti tərəfindən 2016-cı ildə təsis olunub. Təqaüd 2016/2017-ci tədris ilindən başlayaraq birinci tədris ilinin birinci semestrində universitetə ən yüksək balla qəbul olmuş tələbəyə verilir. Təqaüdün ümumi məbləği 500 manat təşkil edir.
Şəhid Fəxrəddin Qurbanlı haqqında
Qurbanlı Fəxrəddin Seyfəddin oğlu 1994-cü ildə Bakı şəhərinin Binəqədi rayonunda anadan olub. Qorxmaz Baxşıyev adına 179 nömrəli tam orta məktəbi bitirib.
2011-ci ildə Azərbaycan Universitetinin Sosial iş ixtisasına qəbul olub. Əlaçı və nümunəvi tələbə olub. “Hüquq Dünyası” Hüquqi Təbliğat İctimai Birliyi, “SOS” Uşaq Kəndləri, UAFA (United Aid For Azerbaijan - Azərbaycana birgə yardım) kimi təşkilat və layihələrdə könüllü kimi işləyib.
2015-ci ildə Sosial iş fakültəsindən üçüncülüklə məzun olub. Həmin ilin iyul ayında hərbi xidmətə yollanıb. 2016-cı il aprel ayının ilk günlərində təmas xəttinin Tərtər istiqamətində erməni hərbi birləşmələrinin təxribatının qarşısını alarkən şəhid olub. Sabunçu rayon Pirşağı qəsəbəsindəki kənd qəbiristanlığında dəfn edilib. Ölümündən sonra "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunub.

Azerbaijan University has established a scholarship named after martyr Fakhraddin Gurbanli in 2016. The scholarship is awarded to a student who has been admitted to the University with the highest point in the first semester of the first academic year from the 2016/2017. The total amount of the scholarship is 500 manat.
About Martyr Fakhraddin Gurbanli
Fakhraddin Seyfaddin Gurbanli was born in Binagadi district of Baku in 1994. He graduated from the secondary school No. 179 named after Korkmaz Bakhshiev.
He was admitted to the Social Work specialty of Azerbaijan University in 2011. He was an excellent and exemplary student. He has worked as a volunteer in some organizations and projects such as "Legal World" Legal Advocacy Public Union, SOS Children's Villages, UAFA (United Aid For Azerbaijan).
He graduated from Social Work Faculty in 2015 with the third degree. He was sent to military service in July of the same year. He was killed while preventing the provocation of the Armenian armed forces in the direction of the Terter region of the front line on April 9, 2016. He was buried in village cemetery in Pirshagi settlement of Sabunchu district. He was awarded the 3rd degree medal "For Distinction in Military Service" posthumously.