- Azərbaycan Universiteti, müəllim, 2012-2014
- Diskursun tematik koherentliyində adversativlik və additivizm (Azərbaycan və ingilis dillərinin materialları əsasında)
- Məmmədova S.C., Əliyeva X. Gender bərabərliyi davamlı inkişafın təminatıdır, Gender problemi və müasir Azərbaycan II respublika elmi konfransının materialları, 2018, s.115-118.
- Məmmədova S.C. Relationship between language and culture in English-speaking countries, Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri beynəlxalq konfransının materialları, 2018, s.282-284.
- Məmmədova S.C., Musayeva.A., Cəfərov.E., Bədəlov.B. Azerbaijan Education System: Transition from Traditional to Modern Teaching and Learning Strategies, A Review of Literature, 4th International Conference on Higher Education Advances (HEAd’18) Universitat Politecnica de Valencia, 2018, pp.1651. DOI: http://dx.doi.org/10.4995/HEAd18.2018.8387
- Mammadova S.C., Aliyeva X. Выражение цветовых оттенков дискретными категориями на различных языках, Евразийский союз ученых (ЕСУ) журнал, Международная научно-практическая конференция Актуальные проблемы в современной науке и пути их решения, 2017, №10 (43), 3. Часть. s.52-54.
- Məmmədova S.C. İngiltərənin cənub-qərb dialektlərinin linqvistik xüsusiyyətləri, AMEA, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Tədqiqlər, 2017, №3, s.33-42.
- Məmmədova S.C. Diskursda additivliyi və adversativliyi göstərən vasitələr, Milli mənəvi dəyərlərin qorunması qloballaşan dünyamızın aktual problemidir elmi konfransı, 2014, s.232-237.
- Məmmədova S.C. Mətn kateqoriyası kimi diskursu formalaşdıran vasitələr, İpək yolu, 2014, № 3, s.141-144.
- Mammadova S.C. Параллельные и цепные связи в структуре дискурсе, Московский Государственный Лингвистический Университет, Серия Филологические науки, 2013, № 27 (660), s.102-108.
- Mammadova S.C. Дискурсивные функции параллельно-логических и цепных связей (на материале английского и азербайджанского языков), Казахский Национальный Университет имени Аль-Фараби, 2011, № 4 (134), s. 155-159.
- Mammadova S.C. The Similarities and Differences Between Discourse and Text (in the English and Azerbaijani Language), Quartely Social Education Journal Subject to International Peer Review, Winter, 2011, № 9 (ISSN: 1308-6197), s.147-155.
- Məmmədova S.C. Diskursun təşkili prinsipləri, AMEA, Terminologiya məsələləri, 2011, № 1, s.85-94.
- Məmmədova S.C. Diskursun təsnifatı məsələsi haqqında, Mədəniyyətlərarası dialoq, Linqvistik, pedaqoji və ədəbi aspektlər Beynəlxalq elmi konfransın materialları, 25-27 noyabr 2010, s.209-210.
- Məmmədova S.C. Dilçilikdə diskursun təyini haqqında, Humanitar elmlərin öyrənilməsinin aktual problemləri, 2010, s. 39-45.
- Məmmədova S.C. Diskursun tipologiyası, Elmi xəbərlər, 2010, №4, s.75-80.
- Məmmədova S.C. Diskursda koherentlik və koheziya (ingilis və Azərbaycan dillərinin materialları əsasında), Humanitar elmlərin öyrənilməsinin aktual problemləri, 2010, s.74-80.
- Mammadova S.C. About a role in parallel- logic and chain communications in discourse development (on a material of English and Azerbaijan languages), Application appendix to the journal Newsetlers of Academy of Education Sciences of Georgia, 16/1 Works, 2010 s. 42-46.
- Məmmədova S.C. Diskursun yaranmasında sinonim təkrarların rolu (ingilis və Azərbaycan dillərinin materialları əsasında), Elmi xəbərlər, 2009, №5, s.125-129.
- Məmmədova S.C., Qasımov. A. V.D. Uitni dilin sosial mahiyyəti haqqında, Elmi xəbərlər, 2004, №3, s.103-106.
- Məmmədova S.C. Sual cümlələrinin mətndə funksiyaları, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransında dinlənilən məruzələrin tezisləri, 2004, s.48-49.
- Məmmədova S.C. Mətnin strukturu, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransında dinlənilən məruzələrin tezisləri, 2003, s.146-147.
- Məmmədova S.C. Sintaktik əlaqə vasitələrinin mürəkkəb sintaktik bütövün formalaşmasında rolu haqqında, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransında dinlənilən məruzələrin tezisləri, 2002, s.117-118.
Metodik vəsait
- Məmmədova S. Diskursun koherentliyində adversativlik və additivizm, Azərbaycan Universiteti, 2015, 28 s.
Fənn proqramları
- İngilis dili (Qeyri-ixtisas qruplarında) (Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi üçün fənn proqramı), Azərbaycan Universitetinin nəşri, Bakı, 2018, 18 s.
- Diskursun tədqiqi (Ali təhsilin magistratura səviyyəsi üçün fənn proqramı), Azərbaycan Universitetinin nəşri, Bakı, 2015, 10 s.
- Oxuyub anlama və yazı (Ali təhslin bakalavriat səviyyəsi üçün fənn proqramı), Azərbaycan Universitetinin nəşri, Bakı, 2015, 7 s.
- Mass Media (Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi üçün fənn proqramı), Azərbaycan Universitetinin nəşri, Bakı, 2015, 6. s.
- İngilis dilinin üslubiyyatı (Ali təhslin bakalavriat səviyyəsi üçün fənn proqramı), Azərbaycan Universitetinin nəşri, Bakı, 2015, 4 s.

• Azerbaijan University, Lecturer , 2014-2017
• The role of adversativity and additivizm in coherence of discourse (on the materials of Azerbaijan and English languages)
Scientific Works
• Mammadova S.J., Aliyeva K. Gender equality is a guarantee of sustainable development, Gender problem and modern Azerbaijan II Republican scientific conference, 2018, pp.115-118.
•  Mammadova S.J. Relationship between language and culture in English-speaking countries, International Conference on Sustainable development and actual problems of humanitarian sciences, 2018, pp.282-284.
• Mammadova S.J., Musayeva A., Jafarov E., Badalov B. Azerbaijan Education System: Transition from Traditional to Modern Teaching and Learning Strategies, A Review of Literature. 4th International Conference on Higher Education Advances (HEAd’18) Universitat Politecnica de Valencia, 2018, pp.1651, DOI: http://dx.doi.org/10.4995/HEAd18.2018.8387 page. 1651
• Mammadova S.J., Aliyeva K. Expression of color shade by discrete categories in different languages, The magazine Eurasian Union of Scientists (EUC), International scientific and practical conference Actual problems in modern science and their solutions, 2017, № 10 (43), Part 3, pp.52-54.
• Mammadova S.J. Linguistic features of South-west England dialects, ANAS, The Institute of Linguistics named after Nasimi, Researches, 2017, № 3,  pp.33-42.
• Mammadova S.J. The additive and adversative devices if the relation in discourse, Protection of National-moral values is the actual problem of global world, scientific conference, 2014, pp.232-237.
• Mammadova S. J. Text category as the tool to construct discourse, İpek yolu, 2014, №3, pp.141-144.
• Mammadova S. J. Parallel and chain connections in the structure of discourse, Moscow State Linguistic University, Series of Philological Science, 2013, №27 (660), pp.102-108.
• Mammadova S. J. Discourse functions of parallel-logical and chain connections (on the materials of English and Azerbaijan languages), Kazakh National University named after Al-Farabi, 2011, №4 (134), pp.155-159.
• Mammadova S. J. The Similarities and Differences Between Discourse and Text (in the English and Azerbaijani Languages), Quartely Social Education Journal Subject to International Peer Review, 2011, №9, pp.147-155.
• Mammadova S.J. On the principles of discourse construction, ANAS, Terminology issues 2011, № 1, pp.85-94.
• Mammadova S.J. On the classification Discourse, intercultural dialogue, Linguistics, pedagogical and literary aspects, Baku scientific conference materials, November 25-27 2010, pp.209-210.
• Mammadova S. J. On the definition of discoure in linguistics, Actual problems of studying humanitarian sciences, 2010, pp.39-45.
• Mammadova S. J. The typology of discourse, Scientific news, 2010, №4,  pp.75-80.
• Mammadova S.J. Coherence and cohesion in discourse (on the materials of English and Azerbaijan languages), Actual problems of studying humanitarian sciences, 2010, pp.74-80.
• Mammadova S.J. About a role in parallel- logic and chain communications in discourse development (on the materials of English and Azerbaijan languages), Application appendix to the journal Newssetlers of Academy of Education, Sciences of Georgia, 16/1 Works, 2010, pp. 42-46.
• Mammadova S.J. The role synonymous repetitions in the construction of discourse (on the materials of English and Azerbaijan languages), Scientific news, 2004, № 3, pp.125-129.
• Mammadova S.J., Gasimov A. On the views of V.D.Whitney about the social nature of language, AUL, Scientific news, № 3, Baku, 2004, pp.103-106.
• Mammadova S.J. The textual functions of the interrogative sentences, Theses of lectures of AUL Student Scientific Society held in 2004, pp.48-49.
• Mammadova S.J. The structure of text. Theses of lectures of AUL Student Scientific Society held in 2003, pp.146-147.
• Mammadova S.J. Entire role of syntactic relations in the construction of complex syntactic whole, Theses of lectures of AUL Student Scientific Society held in 2002, pp.117-118.
Manual
• Mammadova S. The role of adversativity and additivizm in coherence of discourse(on the materials of English and Azerbaijan languages). Azerbaijan University, 2015. 28 p.
Study programmes
• English Language. (for bachelor's degree in higher education) (in non-specialized groups), Azerbaijan University, Baku, 2018, 18 p.
• Discourse Studies. (for master's degree in higher education), Azerbaijan University, Baku, 2015, 10 p.
• Reading comprehension and writing (for bachelor's degree in higher education), Azerbaijan University, Baku, 2015, 7 p.
• Mass Media. (for bachelor's degree in higher education), Azerbaijan University, Baku, 2015, 6 p.
• Stylistics of English language (for bachelor's degree in higher education). Azerbaijan University, Baku, 2015, 4 p.