Azərbaycan Universitetində 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasının tarixi hadisə olduğu diqqətə çatdırılıb, Azərbaycan tarixinin əlamətdar günləri ilə bağlı tədbirlərin gənclərin yetişməsi və maariflənməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov, universitetin qonağı, Yeni Azərbaycan Partiyası Nəsimi rayon təşkilatının sədri Azər Süleymanov və Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəsul Mehdixanovun çıxışları dinlənilib.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov açılış nitqi ilə çıxış edərək 1918-ci il may ayının 28-də Gürcüstanın Tiflis şəhərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) İstiqlal Bəyannaməsinin oxunmasının və Şərqdə ilk demokratik respublikanın yaradıldığının dünyaya rəsmən elan olunmasının Azərbaycan xalqının həyatında çox böyük və əlamətdar hadisə olduğunu qeyd edib. Çıxışında AXC dövründə dövlət quruculuğunda və idarəetmədə əsası qoyulan yeni və mütərəqqi ənənələrə toxunan prorektor bildirib ki, çox çətin və mürəkkəb şəraitdə fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq AXC öz tarixi missiyasını uğurla yerinə yetirib. Bu, elə bir yol, elə bir missiyadır ki, bolşevik işğalı Azərbaycan dövlətçiliyini tarix səhnəsindən silə bilməyib.
Yeni Azərbaycan Partiyası Nəsimi rayon təşkilatının sədri Azər Süleymanov çıxışında bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ideyaları əsasında inkişaf edən, bu gün öz tarixinin ən güclü və ən qürurlu dövrünü yaşayan müasir və müstəqil Azərbaycan dövləti 107 il bundan əvvəl qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət quruculuğu ənənələrinə sadiqlik nümayiş etdirir. Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusunun 30 ildən sonra öz əzəli torpaqlarını Ermənistan işğalından azad etməsi, dövlət sərhədlərinə tam nəzarətin təmin olunması, ölkənin bütün ərazisində Konstitusiya quruluşunun və suverenliyin tam bərpa edilməsi böyük tarixi nailiyyətdir. Müasir, müstəqil və suveren dövlətə sahib olmaq AXC qurucularının da ən böyük arzusu və xəyalı olub: “Əminliklə deyə bilərəm ki, bu gün onların ruhu şaddır”, - deyə Azər Süleymanov çıxışını yekunlaşdırıb.
Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəsul Mehdixanovun çıxışı isə ermənilərin Qarabağın dağlıq hissəsinə köçürülməsi, AXC-nin tarixi əhəmiyyəti, Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü və işğalçılıq müharibəsinin tarixi kökləri və bu kimi məsələləri əhatə edib.
Tədbirin sonunda tələbələr - Aslanova Kamilla, İsmayılova Nuray, Qədirova Aysel, Qarayeva Fatimə,  Əzimova Günel,  Həsənli Nigar, Qasımov Xəqani, Cəfərzadə Fatimə, Qurbanismayılova Məryəm, Səfərli Məryəm, İskəndərli Bahar, Fatimə Məmmədova, Rəhmətova Nuray və Gülməmmədova Esmiranın ifasında 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunmuş bədii proqram təqdim olunub.

An event dedicated to May 28 – Independence Day was held at Azerbaijan University. The gathering commemorated the historic establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) and highlighted the importance of such significant dates in fostering education and patriotic values among youth.
The event, organized by the Department of Foreign Languages, featured speeches by Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs at Azerbaijan University; Azer Suleymanov, a guest of the University and Chairman of the Nasimi district organization of the New Azerbaijan Party; and Rasul Mekhdikhanov, PhD in History and a lecturer at the Department of Political and Social Sciences.
In his opening address, Vice-Rector Yusif Gasimov emphasized that the proclamation of the Declaration of Independence of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918, in Tbilisi, Georgia, and the official announcement to the world of the establishment of the first democratic republic in the East was a momentous event in the life of the Azerbaijani people. He noted that despite extremely challenging conditions, the ADR successfully fulfilled its historic mission by introducing new and progressive traditions in state-building and governance. This path and mission, he stressed, could not be erased from the history of Azerbaijani statehood by Bolshevik occupation.
Azer Suleymanov, Chairman of the Nasimi district organization of the New Azerbaijan Party, stated that modern independent Azerbaijan, built on the ideas of National Leader Heydar Aliyev and currently experiencing the strongest and most glorious period in its history, remains faithful to the traditions of statehood established by the ADR 107 years ago. He highlighted the liberation of ancestral lands from Armenian occupation by the victorious Azerbaijani Army under Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev after 30 years of occupation, the establishment of full control over state borders, and the complete restoration of constitutional order and sovereignty throughout the country as great historic achievements. “I can say with confidence that today the souls of the ADR’s founders are at peace,” he concluded.
Owning a modern, independent and sovereign state was the biggest dream and dream of the ADR founders: “I can say with confidence that today the souls of the ADR’s founders are at peace,” he concluded.
In his speech, Rasul Mekhdikhanov, PhD in History and lecturer of the Department of Political and Social Sciences, touched upon topics such as the resettlement of Armenians in the mountainous part of Karabakh, the historical significance of the ADR, Armenia’s military aggression against Azerbaijan, the historical roots of the occupation war, and related issues.