Azərbaycan Universitetinin MBA məzunu Rəvan İdrislinin uğuru
Azərbaycan Universiteti ilə İtaliyanın Tuscia Universiteti arasında həyata keçirilən Beynəlxalq İkili Diplom Proqramının ilk tələbəsi Rəvan İdrisli proqramı fərqlənmə ilə bitirib. Ona Tuscia Universitetinin də magistr diplomu təqdim olunub.
2023-2025-ci illərdə MBA proqramının tədrisi ingilis dilində aparılan marketinq ixtisaslaşması üzrə təhsil alan Rəvan İdrisli proqramın ilk tələbəsi və ilk məzunu olaraq Azərbaycan Universitetinin tarixinə düşüb. O, təhsilini İtaliyada Degli Studi Gabriele d'Annunzio di Chieti-Pescara Universitetində fəlsəfə doktoru proqramı üzrə davam etdirəcək.
Beynəlxalq İkili Diplom Proqramına seçilən ikinci tələbə isə İlqar Məmmədovdur. O, ikinci tədris ilinin son semestrini İtaliyanın Tuscia Universitetində oxuyacaq. İlqar Məmmədova təhsil proqramını uğurla başa vuracağı təqdirdə müvafiq ixtisas üzrə magistr dərəcəsi veriləcək, ona Azərbaycan və Tuscia universitetlərinin diplomları təqdim olunacaq.
Beynəlxalq İkili Diplom Proqramı Azərbaycan Universiteti ilə İtaliyanın Tuscia Universiteti arasında imzalanmış müqavilə ilə 2023-cü ildə təsis olunub. Müddəti 2 il olan proqram 3+1 modelinə əsaslanır. Proqrama qəbul olan tələbələr I, II və III semestrlərdə Azərbaycan Universitetində, IV semestrdə isə İtaliyanın Tuscia Universitetində təhsil alırlar. Tələbələr İtaliyanın Tuscia Universitetində təhsil aldıqları dövrdə tam təqaüdlə təmin olunurlar. Təhsillərini uğurla başa vuran tələbələrə müvafiq ixtisas üzrə magistr dərəcəsi verilir, Azərbaycan və Tuscia universitetlərinin diplomları təqdim olunur.
Qeyd edək ki, Rəvan İdrisli Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyevaya və universitet kollektivinə məktub ünvanlayıb. Məktubda qeyd olunur:
“Hörmətli Azərbaycan Universiteti rəhbərliyi,
Böyük məmnuniyyət hissi ilə bildirmək istəyirəm ki, mən Tuscia Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişəm. İlk növbədə, universitetimizin tələbələrinə belə dəyərli proqramlarda iştirak imkanı yaratdığı üçün hörmətli rektor Səadət xanım Əliyevaya dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Həmçinin, İtaliyadakı təhsilim müddətində prosesin başlanğıc mərhələsindən uğurla tamamlanmasına qədər daim dəstək və qayğı göstərən Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşları Elmira İsmayılova və Sevlan Qurbanovaya, eləcə də rektorun müşaviri Nüşabə Quliyevaya təşəkkür edirəm. Bu gün birgə səylərimizin nəticəsini görürük və bu, qürurla qeyd edə biləcəyimiz bir uğurdur.
Eyni zamanda məmnunluqla bildirirəm ki, mən akademik fəaliyyətimi İtaliyada Degli Studi Gabriele d'Annunzio di Chieti-Pescara Universitetində fəlsəfə doktoru proqramı üzrə davam etdirəcəyəm. Bu yeni mərhələ də məhz ikili diplom proqramı çərçivəsində yaradılmış möhkəm təməlin nəticəsidir. İnanıram ki, əlaqələrimiz daha da möhkəmlənəcək və gələcəkdə daha böyük dəyərlər yaradacağıq.
Bir daha tələbələrə təqdim etdiyiniz imkanlara, eləcə də göstərdiyiniz diqqət və fasiləsiz dəstəyə görə səmimi təşəkkürümü bildirirəm. Sizin dəstəyiniz Tuscia Universitetində əldə etdiyim akademik uğurların hərəkətverici qüvvələrindən biri olmuşdur”.

Ravan Idrisli, the first student of the International Dual Degree Program implemented jointly by Azerbaijan University and the University of Tuscia, graduated with distinction. He was also awarded a master’s degree from the University of Tuscia.
Ravan Idrisli, who studied Marketing within the English-medium MBA program in 2023-2025, will go down in the history of Azerbaijan University as the first student and first graduate of this program. He will continue his education in Italy within a doctoral program at the Gabriele d’Annunzio University of Chieti-Pescara.
The second student selected for participation in the International Dual Degree Program is Ilgar Mammadov. He will study the final semester of the second academic year at the University of Tuscia in Italy. If Ilgar Mammadov successfully completes the program, he will be awarded a master’s degree in the relevant field, as well as diplomas from both Azerbaijan University and the University of Tuscia.
The International Dual Degree Program was established in 2023 on the basis of an agreement signed between Azerbaijan University and the University of Tuscia in Italy. The two-year program is based on a 3+1 model. Students enrolled in the program study at Azerbaijan University during the first, second, and third semesters, and at the University of Tuscia (Italy) during the fourth semester. Students are provided with a full scholarship for the period of study at the University of Tuscia. Those who successfully complete the program are awarded a master’s degree in the relevant field, along with diplomas from both Azerbaijan University and the University of Tuscia.
It should be noted that Ravan Idrisli addressed a letter to the Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, and the University staff. The letter states:
“Dear Administration of Azerbaijan University,
I am pleased to inform you that I have graduated with distinction from the University of Tuscia. First of all, I would like to express my deep gratitude to the esteemed Rector Saadat Aliyeva for providing students of our University with the opportunity to participate in such valuable programs. I would also like to thank the staff of the International Relations Department, Elmira Ismayilova and Sevlan Gurbanova, as well as the Rector’s academic advisor, Nushaba Guliyeva, who supported and guided me throughout my studies in Italy - from the initial stage to their successful completion. Today, we see the results of our joint efforts, and this is an achievement we can be proud of.
At the same time, I am pleased to share that I will continue my academic journey in Italy at the Gabriele d’Annunzio University of Chieti-Pescara within a doctoral program. This new stage is also the result of the strong foundation established through the Dual Degree Program. I believe that our cooperation will continue to strengthen, and that we will create even greater value in the future.
Once again, I would like to thank you for the opportunities provided to students and express my sincere gratitude for your attention and continuous support. Your support has been one of the driving forces behind my academic success at the University of Tuscia”.