Azərbaycan Universitetində akademik heyət üçün ilk təlim moduluna start verilib
Azərbaycan Universitetinin Təlim-Tədris Mərkəzi və Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin cari tədris ili ərzində Universitetin akademik heyəti üçün planlaşdırdığı təlimlərin birinci moduluna start verilib. Mərkəzin müdiri, peşəkar kurikulum təlimçisi  Samir Salayev tərəfindən həyata keçirilən ilk təlim modulu “Fənn Təlim Nəticələrindən düzgün dərs təlim nəticələrinin çıxarılması, ona uyğun qiymətləndirmə suallarının hazırlanması” mövzusuna həsr olunub. Effektiv müzakirələr və praktik fəaliyyətlərlə müşayiət olunan təlimlər zamanı aşağıdakı istiqamətlərdə akademik bacarıqlar inkişaf etdirilir:
• Ali məktəbdə tədrisdə tələbə mərkəzli  yanaşmanın təşkili metodları;
• Proqram təlim nəticələrinin (PTN) və Fənn təlim nəticələrinin (FTN) mahiyyəti;
• FTN-dən düzgün dərs təlim nəticələrinin hazırlanması metodu;
• Təlim nəticələrinin strukturunda Bloom taksonomiyasının praktik istifadəsi;
• Təlim nəticələrinə uyğun qiymətləndirmə suallarının hazırlanması metodu.
Qeyd olunan təlim modulu 2 həftə ərzində müxtəlif tarix və saatlarda 11 qrup üçün planlaşdırılıb və Azərbaycan Universitetinin 100-dən çox müəllimini əhatə edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin Təlim-Tədris Mərkəzi tərəfindən cari tədris ilinin ilk semestri ərzində akademik heyət üçün 4 təlim modulunun təşkili nəzərdə tutulub. Hər modulun sonunda xüsusi tapşırıqlarla qiymətləndirilən iştirakçılara uğurlu praktik bacarıqlarına əsasən sertifikat təqdim olunacaq.

The first module of the training program planned by the Training Center and the Quality Assurance Department of Azerbaijan University for the academic staff for the current academic year has commenced. The initial training module, delivered by the Head of the Center and certified curriculum trainer Samir Salayev, focuses on the topic “Deriving correct course learning outcomes from program-level outcomes and developing appropriate assessment questions”.
Throughout the sessions, which feature productive discussions and practical exercises, participants develop academic competencies in the following areas:
• Methods for implementing a student-centered approach in higher education teaching;
• The essence of Program Learning Outcomes (PLOs) and Course Learning Outcomes (CLOs);
• Techniques for correctly deriving course learning outcomes from CLOs;
• Practical application of Bloom Taxonomy in structuring learning outcomes;
• Methods for developing assessment questions based on learning outcomes.
The module is scheduled for 11 groups on different dates and at various times over a two-week period, covering more than 100 instructors of Azerbaijan University.
It should be noted that during the first semester of the current academic year, the Training Center of Azerbaijan University plans to conduct four training modules for academic staff. At the end of each module, participants will be assessed through specific assignments and awarded certificates based on their demonstrated practical skills.