Azərbaycan Universiteti MBA Proqramında təhsil haqqını aşağı saldı
Proqrama qəbul Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən və ümumi qaydalarla aparılır. Bütün ixtisaslaşmalar üzrə təhsilalma forması əyanidir.  Qəbul rus bölməsi ilə birgə aparılır və tədris ingilis dilindədir.
2018/2019-cu tədris ili üçün Azərbaycan Universitetinin MBA Proqramına qəbul aşağıdakı ixtisaslaşmalar üzrə aparılır:
• 263125 Biznesin təşkili və idarə edilməsi (maliyyə sahəsi üzrə)
• 263133 Biznesin təşkili və idarə edilməsi (marketinq sahəsi üzrə)
• 263141 Biznesin təşkili və idarə edilməsi (vergi üzrə)
• 263158 Biznesin təşkili və idarə edilməsi (mühasibat uçotu üzrə)
Ödənişli əsaslarla qəbul olan tələbələr üçün Universitetin öz büdcəsindən maliyyələşən daxili təqaüd proqramı tətbiq olunur. Orta müvəffəqiyyət göstəricisi 95 və yuxarı, qiymətləri A olan tələbələr üçün aylıq 100 manat məbləğində təqaüd təyin olunur.

Azerbaijan University has reduced its annual education fee from 2500 to 2000 AZN.
Admission is carried out according to general rules by the State Examination Center (SEC). Mode of education is day-time in all specializations. Admission is carried out along with Russian section and study is conducted in English.
Azerbaijan University announces admission of students to MBA Program for the 2018/2019 academic year in the following specializations:
• 263125 Business Administration and Management (on finance area)
• 263133 Business Administration and Management (on marketing area)
• 263141 Business Administration and Management (on tax area)
• 263158 Business Administration and Management (on accounting area)
Internal scholarship program, funded from the University's own budget, is applied to the students studying on a paid basis.   A monthly scholarship is defined as 100 AZN for the students whose average success rate of the programs is 95 and above, and the marks are A.
Students are provided with opportunities for scholarships and academic experiences abroad through “Erasmus +”, “Mevlana” and “DAAD” programs. Academic Credits obtained within one or two semesters at European and Turkish partner universities are transferred to Azerbaijan University