Azərbaycan Universitetində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş vebinar keçirilib
Azərbaycan Universitetində İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycanın qurtuluşu” mövzusunda vebinar keçirilib. Onlayn tədbirdə elmi işlər üzrə prorektor, prof. Yusif Qasımov və İctimai elmlər kafedrasının müdiri prof. Qabil Əliyevin ümummilli liderin xilaskarlıq missiyası haqqında çıxışları dinlənilib.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 1993-cü ilin 15 iyun tarixi Azərbaycan xalqının taleyində böyük başlanğıcların əsasının qoyulduğu, böyük tarixi-siyasi əhəmiyyətə malik bir gün və bir dönüm nöqtəsidir. Ölkədə yaranmış ictimai-siyasi böhranı aradan qaldıran, Azərbaycanı vətəndaş müharibəsi və parçalanmaq təhlükəsindən xilas edən qüvvə Heydər Əliyev olub. Ümummilli liderin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdaraq xilaskarlıq missiyasını yerinə yetirməsi ilə 15 iyun tarixi təqvimimizə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olub.
Çıxışlarda vurğulanıb ki, Heydər Əliyevin dəmir iradəsi, qətiyyəti və gələcəyə yönəlmiş addımları sayəsində Azərbaycanın üzləşdiyi çətinliklər mərhələlərlə həll olunub, xalqın həmrəyliyi və milli birliyi təmin olunub, ölkədə əmin-amanlıq və siyasi sabitlik yaranıb,  ictimai, siyasi, sosial, iqtisadi, elmi və mədəni həyatda əsaslı dönüş başlayıb, Azərbaycanın 1991-ci il oktyabrın 18-də bərpa etdiyi dövlət müstəqilliyi qorunub və saxlanıb.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilən vebinarda universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.

A webinar on "Heydar Aliyev and the salvation of modern Azerbaijan" dedicated to June 15 - National Salvation Day was organized by the Department of Social Sciences at the University of Azerbaijan.
Vice-rector for scientific affairs, prof. Yusif Gasimov and the head of the department of social sciences prof. Gabil Aliyev's speeches on the national leader's rescue mission were heard.
It was noted in the speeches that June 15, 1993 is a day and a turning point of great historical and political significance, which laid the foundation for great beginnings in the destiny of the Azerbaijani people.
In June 1993, the country's social
Heydar Aliyev was the force that overcame the political crisis and saved Azerbaijan from the threat of civil war and disintegration.
Returning to the national leader's political power in Azerbaijan
June 15 has entered our calendar as the Day of National Salvation by carrying out the rescue mission.
It was stressed in the speeches that thanks to Heydar Aliyev's determination and forward-looking steps, Azerbaijan's difficulties were gradually resolved, people's solidarity and national unity were ensured, peace and political stability were established in the country, social, political, social, economic, scientific and cultural. A fundamental turn in life has begun, and the state independence of Azerbaijan, which was restored on October 18, 1991, has been preserved.