Azərbaycan Universitetində davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemlərinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans işə başlayıb
14 may 2018
“Davamlı insan inkişafının tədrisinə dünyada 2005-ci ildə başlandığı halda, Azərbaycanda bu proses ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə 1998-ci ildən başlayıb. Bu, ölkənin təhsil siyasətində insan amilinin prioritet təşkil etməsindən xəbər verir. Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyev “Təhsil Azərbaycanın davamlı inkişaf strategiyasının ən öncül istiqamətlərindən biridir” fikrini bəyan etməklə ölkəmizdə təhsilin prioritet inkişaf istiqamətini müəyyənləşdirib”. Bu sözləri Azərbaycan Universitetində bu gün işə başlayan “Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri - 2018” beynəlxalq konfransının açılışında Universitetin rektoru Səadət Əliyeva deyib.  Rektor qeyd edib ki, 2018-ci il Azərbaycan Respublikası üçün bir çox tarixi hadisələrlə zəngindir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xalqın iradəsi ilə bir daha dövlət başçısı seçilib. Bu il şərqdə ilk demokratik respublikanın, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi dövlət səviyyəsində qeyd olunur. Digər tərəfdən may ayında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümüdür ki, açılışına toplaşdığımız bu konfrans da bu yubileyə həsr olunub. Səadət Əliyeva deyib: “Bugünkü konfransa göstərilən maraq, onun işində dünyanın 10-a yaxın ölkəsindən, o cümlədən, Rusiya, Türkiyə, Qazaxıstandan, Ukraynadan olan alimlərin iştirakı həm davamlı inkişaf konsepsiyasına və bu konteksdə humanitar elmlərin aktual problemlərinə elmi marağın olmasından xəbər verir”.
Beynəlxalq konfransın iştirakçıları səhər saatlarında Fəxri Xiyabana gedərək müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik, millət vəkili Yaqub Mahmudov, millət vəkili Aydın Mirzəzadə, Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin müşaviri Yeromin İqor, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun Aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev, görkəmli yazıçı Çingiz Aytmatovun oğlu, diplomat Asker Aytmatov, “Simurq”  Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti, kulturoloq, tarix elmləri doktoru, professor Fuad Məmmədov, Azərbaycan Dillər Universiteti rektorunun müşaviri Seyfəl Həsənov, ASSOL İctimai Fondunun prezidenti, ictimai xadim Assol Moldokmatova konfransın açılışında çıxış edərək müzakirə olunacaq məsələlərin əhəmiyyətindən söz açıb, tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Konfransın plenar iclasında Türkiyə və Rusiyanın tanınmış alimləri – Bülent Açma və Olqa Astafyeva məruzə ilə çıxış ediblər. Türkiyənin Anadolu Universitetinin professoru Bülent Açmanın məruzəsi “Regional innovativ informasiya cəmiyyəti strategiyaları:  Cənub-şərqi Anadolu bölgəsi və Türkiyənin cənub-şərqi Anadolu layihəsi”nə həsr olunub. Rusiya Prezidenti yanında Xalq Təsərrüfatı və Dövlət Qulluğu Akademiyasının professoru Olqa Astafyeva isə “Mədəniyyət və ərazilərin davamlı inkişafı fənlərarası tədqiqatların gözü ilə” mövzusunda çıxış edib.
Açılış və plenar iclasın ardından konfrans öz işini iqtisadiyyat; filologiya (dil və ədəbiyyat); kulturologiya; tarix və hüquq; təhsil və ikt; sosial elmlər olmaqla 6 bölmədə davam etdirib. Bölmə iclasları sabah da davam edəcək. Konfransın ikinci günkü plenar iclasında isə iştirakçılar Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru Yuri Qoryachevin “UNESCO-nun UNITWIN kafedrasının proqramı dayanıqlı inkişaf proqramının gündəliyində” çıxışını dinləyəcəklər. Konfrans bölmə sədrlərinin hesabat çıxışları və rektor Səadət Əliyevanın bağlanış nitqi ilə yekunlaşacaq.
Konfransın beynəlxalq elmi komitəsində 10 ölkədən alim təmsil olunur.  Konfransa Türkiyə, Rusiya, Braziliya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Polşa, Şimali Kipr Türk Respublikası, Ukrayna və s. kimi 15-ə yaxın ölkə alimlərinin 232 məqaləsi daxil olub. Konfransa təqdim olunmuş materiallar toplu şəklində çap olunub.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunmuş konfransın tərəfdaşları Cambridge International Academics (İngiltərə), Liepaja Universiteti (Latviya) və “Synergy Group”dur.

Azerbaijan University hosts international conference on the issues of sustainable development and actual problems of humanitarian sciences
14 may 2018
Baxış sayı: 5672
"While the world began to teach sustainable human development in 2005, this process started in Azerbaijan in 1998 under the leadership of national leader Heydar Aliyev. It indicates that the human factor is a priority in the education policy of the country. At the same time, President Ilham Aliyev stated that "Education is one of the priorities of Azerbaijan's sustainable development strategy" and hereby he has identified the priority direction of education in our country." Rector of the University Saadat Aliyeva said so at the opening of the international conference "Sustainable development and actual problems of humanitarian sciences - 2018", which started today at Azerbaijan University. The rector noted that 2018 is rich in many historical events for the Republic of Azerbaijan. President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev was once again selected the head of state with the will of the people. This year, the 100th anniversary of the first democratic republic, the Azerbaijan Democratic Republic, is celebrated at the state level. On the other hand, it is the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev in May and this conference, which we gathered at the opening ceremony, is also dedicated to this jubilee. Saadat Aliyeva said: "The interest in today's conference shows that scientists from nearly 10 countries, including Russia, Turkey, Kazakhstan, and Ukraine, have a consistent development concept and scientific interest in the actual problems of humanities in this context."
Participants of the international conference went to the Alley of Honor in the morning to commemorate the memory of national leader Heydar Aliyev, architect and founder of the modern independent state of Azerbaijan and laid flowers to his grave.
Director of the Institute of History of ANAS, academician, MP Yagub Mahmudov, MP Aydin Mirzazade, advisor to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation in Azerbaijan Yeromin Igor, head of the Office of the President of the Republic of Azerbaijan, professor Isaxan Valiyev, son of prominent writer Chingiz Aytmatov, Asker Aytmatov, President of the Simurq Azerbaijan Cultural Association, Doctor of History, Professor Fuad Mammadov, Adviser to the Rector of Azerbaijan University of Languages Seyfel Hasanov, ASSOL Public Foundation President, public figure Assol Moldokmatova has made a speech at the opening of the conference and spoke about the importance of the issues to be discussed and wished success to the event.
Famous scholars from Turkey and Russia - Bulent Achma and Olga Astafyeva made a report at the plenary session of the conference. The report by Professor of Turkish Anadolu University Bulent Achma was dedicated to "Regional Innovative Information Society Strategies: Southeastern Anadolu Region and Southeastern Anadolu Project in Turkey". Olga Astafyeva, Professor of the National Economy and Civil Service Academy under the President of the Russian Federation, spoke on the theme of "Sustainable development of cultures and territories through interdisciplinary research".
Following the opening and plenary meeting, the conference focused on the economy; philology (language and literature); culturology; history and law; education and management; social sciences. Section sessions will continue tomorrow. The participants will listen to the speech of Yuri Goryachev, Professor of the Moscow State Pedagogical University, at the UNESCO UNITWIN Chair Program on Sustainable Development Agenda at the plenary session of the conference. The conference will end with the speeches by the chairmen of the department and the rector Saadat Aliyeva.
Scientists from 10 countries is represented at the the conference's international scientific committee. 232 articles have been submitted from about 15 countries such as Turkey, Russia, Brazil, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Poland, the Turkish Republic of Northern Cyprus, Ukraine and others. Materials presented at the conference were published in bulk.
Partners of the conference, dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev, are Cambridge International Academics (England), Liepaja University (Latvia) and Synergy Group.
Unlike humanistic subjects with a sufficient scientific base, our understanding of the continuing development of our lexicon over the past few years has become one of the most intensive topics at the crossroads of different scientific fields. However, there is a serious need for the creation of a solid scientific foundation, and the formation of fundamental views, which have not yet been fully explored. The main purpose of the international scientific conference "Sustainable development and actual problems of humanitarian sciences" is to present a platform for the sharing and discussion of new ideas and scientific results of academics working in this field.