Azərbaycan Universitetinin 2020-ci il üzrə elmi hesabatını elm şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Lətifə Ağamalıyeva təqdim edib. Onlayn formatda təşkil olunan iclasda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi yad olunub, soyqırımın beynəlxalq aləmdə tanınmasının Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Lətifə Ağamalıyevanın təqdim etdiyi elmi hesabat 2020-ci ildə keçirilmiş respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfranslar, elm şöbəsi tərəfindən təşkil olunmuş elmi tədbirlər, “İpək Yolu” elmi jurnalının fəaliyyəti, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq sahəsində əldə edilmiş uğurlar, dərc edilmiş elmi işlər və bu kimi elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət haqqında məlumatı əhatə edib.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımovun indekslənən “Entropy” jurnalının “Entropy and Its Applications across Disciplines” adlı xüsusi buraxılışının həmbaş redaktoru təyin edilməsi, Çexiyanın Müdafiə Universiteti ilə birgə tədqiqat qrupunun yaradılması, universitet əməkdaşlarının indekslənən jurnallarda 75 elmi məqaləsinin nəşr olunması, universitetin “Clavirate Analytics” Agentliyinin “Web of Science” bazası əsasında müəyyən edilən “H” indeksinin 2020-ci ildə 2-dən 9-a yüksəlməsi, Azərbaycan Universitetinin tarixində ilk dəfə olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bu qurumun “Ən Mühüm Nəticələr” siyahısında təmsil olunması 2020-ci il üzrə elmi hesabatın diqqət çəkən məqamları olub.
Təqdimatın ardından elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov hesabatla bağlı sualları cavablandırıb, universitetin pandemiya dövrünün yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq səmərəli elmi fəaliyyət göstərdiyini bildirib.  Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının professoru Asif Hacıyev, kafedranın müdiri Ülviyyə Rəhimova, Riyaziyyat və informatika kafedrasının professoru Aqil Xanməmmədov, İctimai elmlər kafedrasının müdiri Qabil Əliyev, İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, Xarici dillər kafedrasının müdiri Samirə Məmmədova, Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva çıxış edərək hesabatla bağlı fikirlərini bölüşüblər.

Scientific report of the Azerbaijan University for 2020 has been presented
The scientific report of the University of Azerbaijan for 2020 was presented by the head of the department of science, doctor of philosophy in mathematics Latifa Aghamaliyeva. The memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated at the online meeting, and it was noted that the international recognition of the genocide was identified as one of the main directions of Azerbaijan's foreign policy.
The scientific report presented by Latifa Agamaliyeva includes republican and international scientific conferences held in 2020, scientific events organized by the department of science, activity of “Silk Road” scientific journal, achievements in the field of international scientific cooperation, published scientific works and similar scientific and information on scientific and organizational activities.
Appointment of Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs, Co-Editor of the special issue of the indexed journal Entropy "Entropy and Its Applications across Disciplines", establishment of a joint research group with the Czech Defense University, publication of 75 scientific articles of university employees in indexed journals, increase of the H-index, determined on the basis of the Web of Science database of the university's
Clavirate Analytics Agency, from 2 to 9 in 2020, representation of Azerbaijan Universit in the list of “Most Important Results” by the decision of the Presidium of ANAS for the first time in the history of this enterprise were highlighted at the scientific report for 2020.
After the presentation, Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs, answered questions about the report and said that the university was effective in spite of the difficulties created by the pandemic. Professor of the Department of Azerbaijani Language and Literature Asif Hajiyev, Head of the Department Ulviya Rahimova, Professor of Mathematics and Informatics Agil Khanmammadov, Head of the Department of Social Sciences Gabil Aliyev, Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies Asif Pashayev, Head of the Department of Foreign Languages Samira Mammadova, Head of the Department of Social Work Tunzala Verdiyeva made a speech and shared their views on the report.