Azərbaycan Universitetinin “Kənd məktəblisinə dəstək” layihəsi davam edir
Azərbaycan Universitetinin “Kənd məktəblisinə dəstək” layihəsinin növbəti dayanacağı Şəmkir rayonunun Afiq Əsədov adına Qaracəmirli kənd tam orta məktəbi olub. Universiteti rektor Səadət Əliyeva, rektorun müşaviri Nüşabə Quliyeva, rektorun məsləhətçisi Əli Həsənov, bir qrup əməkdaş və tələbələr təmsil edib.
Universitet heyəti və tələbələr orta məktəb ilə tanış olub, dərslərdə iştirak ediblər. Rəhbərlik tərəfindən məktəbə masaüstü kompüter dəsti, kitabxanaya bədii ədəbiyyat və dərslik daxil olmaqla 70 kitab hədiyyə olunub.
Gün ərzində 9, 10 və 11-ci sinif şagirdlərinə Azərbaycan dili, Ədəbiyyat, İngilis dili, Tarix və İnformatika fənlərini tələbələr Fəranə Mikayılova, Sarvan Əliyev, Nigar Rəhimova, Hüriyyə Səlimova, Pənah Piralıyev, Ruslan Ağakişiyev, Xəyal İsmayılov, Səbinə Qəniyeva və Rövşən Saatov keçib. Dərslər proyektorlar vasitəsilə slaydlarla tədris olunub.
Ali təhsil müəssisəsinin nümayəndə heyəti məktəbin birinci sinif şagirdlərini də unutmayıb. 60-dan artıq birinci sinif şagirdinə yeni il hədiyyəsi təqdim olunub.
Məktəb rəhbərliyi və müəllimlər tələbələrin dərs keçmə metodologiyası və hazırlıqlarından məmnuniyyətlərini ifadə edib, layihənin icrası səbəbilə universitet rəhbərliyinə, müəllim-tələbə heyətinə xoş arzularını bildiriblər.
Tədris ili ərzində Respublikanın müxtəlif kənd məktəblərində davam edəcək layihənin məqsədi universitet – orta məktəb həmrəyliyinin formalaşdırılması və gücləndirilməsi, şagirdlər arasında ali təhsilə olan marağın stimullaşdırılması, yeni tədris texnologiyalarının təbliğinin aparılması və kənd məktəblərinin bu sahədə dəstəklənməsidir.

Azerbaijan University’s project on “supporting village pupils” is going on
The following address of the project “Supporting village pupil” has been Karachemirli village school named after Afig Asadov in Shamkir district. Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva, rector’s councilor Nushaba Guliyeva, rector’s adviser Ali Hasanov some colleagues and students represented the university.
The staff of the university and students saw the secondary school and participated at the lessons. The directory granted to the school a personal computer and seventy books including fictions and text books.
During the day the students, Farana Mikayilova, Sarvan Aliyev, Nigar Rahimova, Huriya Salimova, Panah Piraliyev, Ruslan Aghakishiyev, Khayal Ismailov, Sabina Ganiyeva, Rovshan Saatov, were conducting lessons on Azerbajani and Literature, English, History and Informatics in the 9th,10th,11th forms. The lessons were taught by projector with slides.
The representatives of the university weren’t indifferent to the pupils of the 1st form. The presents were given to over 60 pupils associated with New Year.
The director and the teachers expressed their satisfaction about student’s methodology and thanked to the university’s rector and teacher- student staff because of carrying out such project.
The goals of this project that will be continued in different districts of our republic during the academic year are formation and strengthening university- school cooperation, the stimulation the interest to the high education among pupils, publicizing new teaching methods and supporting village schools in this field.