Azərbaycan Universitetinin tələbəsi magistratura imtahanında 93 bal toplayıb
Azərbaycan Universitetinin tələbəsi Elimxan Əliyev magistraturaya qəbul imtahanında 93 bal toplayaraq respublika üzrə ən yüksək nəticə göstərənlərdən biri olub.
Elimxan Əliyev 2016-cı ildə ali məktəblərə qəbul imtahanında da yüksək nəticə əldə edərək 636 balla Azərbaycan Universitetinin tədrisi ingilis dilində aparılan  maliyyə ixtisasına qəbul olub. O, Gürcüstan Respublikasının vətəndaşı olduğu üçün Dövlət Sifarişi ilə təhsil ala bilmir. Azərbaycan Universitetinin 600 və yuxarı bal toplayaraq ödənişli əsaslarla qəbul olan tələbələr üçün tətbiq etdiyi xüsusi güzəşt proqramı ilə ödənişsiz əsaslarla oxuyur.
Elimxan Əliyev 2017/2018-ci tədris ilinin yaz semestrini “Erasmus+” mübadilə proqramı çərçivəsində Almaniyanın tərəfdaş Koblenz Universitetində oxuyub.

A student of Azerbaijan University scored 93 points in the master`s exam
Elimkhan Aliyev, a student of Azerbaijan University, was one of the highest scorers in the country, gaining 93 points in the entrance exam held by the State Examination Center for master's degrees of higher education institutions and ANAS on February 23.
Elimkhan Aliyev also achieved high results in the university entrance exams in 2016 with 636 points and was admitted to the specialty of finance taught in English at the University of Azerbaijan. As a citizen of the Republic of Georgia, he cannot study by state order. He studies on a free basis with a special discount program applied by the University of Azerbaijan for students admitted on a paid basis with a score of 600 and above.
Elimkhan Aliyev studied the spring semester of the 2017/2018 academic year at the German partner Koblenz University within the Erasmus + exchange program.
He is an exemplary, hard-working and socially active student.
He prepared for the entrance exams for both levels of higher education at the Kainat Training Center.