Azərbaycan Universiteti “QS Stars” auditində 4 ulduzla qiymətləndirilib
Azərbaycan Universiteti dünyanın nüfuzlu reytinq agentliklərindən biri olan “Quacquarelli Symonds” (QS) tərəfindən keçirilən “QS Stars” auditində 4 ulduzla qiymətləndirilib.
Reytinqə ilk dəfə müraciət edən Azərbaycan Universitetinin bu nəticəni əldə etməsi son illər ərzində aparılan islahatların, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, tələbə mərkəzli yanaşmanın, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi,  beynəlxalq elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, tanınmış elmmetrik bazalarda universitetin elmi göstəricilərinin durmadan yüksəlməsinin nəticəsidir.
Belə ki, Azərbaycan Universiteti beynəlxalq reytinqlərdə yer almağa və irəliləməyə davam edir. Dünyanın ən nüfuzlu reytinqlərindən biri hesab olunan “Şanxay reytinqi” (Shanghai Ranking) tərəfindən dərc olunan “Akademik Fənlərin Qlobal Reytinqi”ndə Azərbaycan ilk dəfə riyaziyyat fənni üzrə 2 universitetlə təmsil olunub. Reytinqdə ölkə üzrə ən yüksək mövqe Azərbaycan Universitetinə məxsusdur. Universitet bu reytinqdə 301-400-cü pillələr arasında yer alıb.  Həmçinin qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan bu reytinqdə riyaziyyat fənni üzrə Cənubi Qafqaz regionunu təmsil edən yeganə ölkədir.
2025-ci ildə Azərbaycan Universitetinin “Web of Science” bazası üzrə Hirş indeksi 36-ya, “Scopus” bazası üzrə isə 40-a çatıb. Universitet hər iki elmmetrik platformada ölkə üzrə 5-cidir.
Universitet “Round University Ranking” (RUR) beynəlxalq reytinqində 2024-cü illə müqayisədə 85 pillə irəliləyərək, ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında 4-cü yerdə qərarlaşıb. RUR reytinqi üzrə Azərbaycan Universitetinin bu ilki göstəricisi 970-dir, keçən il bu rəqəm 1055 olub.
Azərbaycan Universiteti akademik tədqiqatların məhsuldarlığı, elmi nüfuzu və keyfiyyəti baxımından dünya üzrə 30 milyondan çox alim və 120 mindən çox müəssisənin fəaliyyətinin qiymətləndirildiyi SCHOLARGPS® qlobal reytinqində də yer alıb. Azərbaycan Universiteti qeyd olunan qlobal platformada Azərbaycanı təmsil edən 3 ali təhsil müəssisəsindən biridir və ölkə üzrə ikinci yerdə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, “QS Stars” ali təhsil müəssisələrinin müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyətini qiymətləndirən beynəlxalq reytinq sistemidir. Sözügedən sistem ali təhsil müəssisələrinin müxtəlif meyarlar –  keyfiyyətli tədris, tədqiqat, tələbə dəstəyi, idarəetmə, beynəlxalq əməkdaşlıq, bərabərlik və inklüzivlik, infrastruktur, əmək bazarına çıxış imkanları və s. üzrə qiymətləndirilməsini nəzərdə tutur. Bu sistem universitetlərin güclü tərəflərini obyektiv şəkildə göstərməklə, beynəlxalq arenada rəqabətqabiliyyətliliyini artırır və onların qlobal səviyyədə tanınmasına töhfə verir.

Azerbaijan University has been awarded 4 stars as a result of the QS Stars audit, conducted by Quacquarelli Symonds (QS), one of the world’s most reputable university ranking agencies.
This achievement - secured during the University’s first-ever participation in the QS rating system - reflects the impact of recent institutional reforms, continuous improvement in the quality of education, a student-centered approach, the expansion of international partnerships, the strengthening of global academic ties, and the steady rise of the University’s research performance according to internationally recognized scientific metrics.
This recognition marks another step forward in Azerbaijan University's growing presence in international rankings. Notably, Azerbaijan was represented for the first time by two universities in the subject area of Mathematics in the Global Ranking of Academic Subjects published by the Shanghai Ranking - considered among the most prestigious global academic rankings. In this ranking, Azerbaijan University achieved the highest national position, placed within the 301-400 range globally. It is also worth noting that Azerbaijan remains the only country in the South Caucasus region to be represented in the mathematics category of this ranking.
As of 2025, the Azerbaijan University’s H-index reached 36 in the Web of Science database and 40 in Scopus, securing 5th place nationwide on both platforms in research metrics.
In the Round University Ranking (RUR), Azerbaijan University advanced by 85 positions compared to 2024, rising to 4th place among national higher education institutions. Its overall score improved from 1055 last year to 970 in the current evaluation.
Azerbaijan University is also featured in the global SCHOLARGPS® ranking, which assesses the performance of over 30 million scholars and 120,000 institutions worldwide, based on criteria such as research productivity, academic reputation, and quality of scholarly output. Among Azerbaijani institutions, Azerbaijan University is one of only three universities represented on this global platform and currently ranks second nationwide.
It should be emphasized that QS Stars is a comprehensive international rating system that evaluates higher education institutions across a range of dimensions, including teaching quality, research excellence, student support, institutional governance, internationalization, diversity and inclusion, infrastructure, and employability. By providing an objective analysis of institutional strengths, the QS Stars system enhances global visibility and boosts the international competitiveness of universities.