Azərbaycan Universiteti Şanxay reytinqində TOP500-də yer alıb
Azərbaycan Universiteti beynəlxalq reytinqlərdə yer almağa davam edir. Belə ki, dünyanın ən nüfuzlu reytinqlərindən biri hesab olunan “Şanxay reytinqi” (Shanghai Ranking) tərəfindən “Akademik Fənlərin Qlobal Reytinqi” dərc olunub. Azərbaycan ilk dəfə sözügedən reytinqdə riyaziyyat fənni üzrə 2 universitetlə təmsil olunur.
Reytinqdə ölkə üzrə ən yüksək mövqe Azərbaycan Universitetinə məxsusdur. Universitet bu reytinqdə 301-400-cü pillələr arasında yer alıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan bu reytinqdə riyaziyyat fənni üzrə Cənubi Qafqaz regionunu təmsil edən yeganə ölkədir. “Akademik Fənlərin Qlobal Reytinqi”ndə təbiət elmləri, mühəndislik, həyat elmləri, tibb elmləri və sosial elmlər daxil olmaqla 5 geniş sahə və 55 fənn üzrə dünyanın 96 ölkəsindən 1900-dən çox universitet yer alır. Bu reytinq müvafiq fənlər üzrə dünya universitetlərinin fəaliyyətini 5 kateqoriyaya (dünya səviyyəli akademik heyət, dünya səviyyəli elmi göstəricilər, yüksək keyfiyyətli tədqiqat, tədqiqat təsiri və beynəlxalq əməkdaşlıq) əsasən qiymətləndirir.

Azerbaijan University has ranked in the TOP 500 of the Shanghai Ranking
Azerbaijan University continues to be ranked in international rankings. One of the most prestigious rankings in the world, the "Shanghai Ranking," has published the "Global Ranking of Academic Subjects." For the first time, Azerbaijan is represented in this ranking by two universities in the field of Mathematics.
The highest position in the ranking by country belongs to Azerbaijan University. The university is ranked between 301st and 400th place in this ranking.
It should be noted that Azerbaijan is the only country representing the South Caucasus region in the field of Mathematics in this ranking. The "Global Ranking of Academic Subjects" includes five broad fields—natural sciences, engineering, life sciences, medical sciences, and social sciences—across 55 subjects, with more than 1,900 universities from 96 countries worldwide.This ranking assesses the performance of universities worldwide in the relevant subjects based on five categories: world-class academic staff, world-class scientific indicators, high-quality research, research impact, and international collaboration.