Azərbaycan Universiteti tarixində ilk
Azərbaycan Universiteti İtaliyanın Tuscia Universiteti ilə imzalanan müqaviləyə əsasən həyata keçirilən magistratura üzrə birgə Beynəlxalq İkili Diplom Proqramına seçilən ilk tələbəsini bu ölkəyə göndərir. Universitetin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva bu gün bütün tələbləri qarşılayaraq proqrama qəbul olan magistratura II kurs tələbəsi Rəvan İdrislini qəbul edib. Görüşdə universitetdə tələbələr üçün yaradılan şərait və təhsil mühiti, beynəlmiləlləşmənin və ikili diplom proqramlarının əhəmiyyəti və üstünlüklərindən bəhs olunub.
İkili diplom proqramının ilk tələbəsi olması münasibətilə Rəvan İdrislini təbrik edən rektor, ona dərslərə məsuliyyətlə yanaşmasını tövsiyə edib, təhsil həyatında uğurlar arzulayıb. Səadət Əliyeva Rəvan İdrislinin Avropada Azərbaycan gəncini və Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərini təmsil edəcəyini və bu mənəvi borcun öhdəsindən böyük məsuliyyətlə gələcəyindən əmin olduğunu ifadə edib.
Rəvan İdrisli öz növbəsində ikili diplom proqramının özü üçün mükəmməl fürsət olduğunu bildirib və gözləntiləri haqqında danışıb. Proqram üzrə müvafiq qayda və prosedurlarla tanış olduğunu, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsi, həmçinin Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi tərəfindən bütün məqamların ətraflı izah olunduğunu qeyd edən tələbə yaradılan şəraitə görə rektora təşəkkür edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universiteti ilə İtaliyanın Tuscia Universiteti arasında imzalanan müqaviləyə əsasən beynəlxalq ikili diplom proqramı MBA proqramının Marketinq istiqaməti üzrə həyata keçirilir. Təhsillərini uğurla başa vuran tələbələrə müvafiq ixtisas üzrə magistr dərəcəsi verilir və ali təhsil müəssisələrinin diplomları təqdim olunur.

New practice in the history of Azerbaijan University
Azerbaijan University is sending its first student abroad as part of an international dual degree master’s program launched under the agreement signed with the University of Tuscia in Italy. Today, Rector of the University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, welcomed Ravan Idrisli, a second-year master’s student who fulfilled all the requirements and was admitted to the program. During the meeting, the discussion focused on the academic environment and conditions created for students at the University, as well as the significance and benefits of internationalization and dual degree initiatives.
Congratulating Ravan Idrisli on becoming the University’s first dual degree program participant, the Rector encouraged him to take his studies seriously and wished him great success in his academic journey. Saadat Aliyeva expressed confidence that Ravan Idrisli would represent Azerbaijani youth and the nation’s spiritual and cultural values with dignity in Europe, fulfilling this moral duty with great responsibility.
In turn, Ravan Idrisli expressed his excitement about the opportunity given and shared his expectations regarding the program. He noted that he is well-informed about the relevant regulations and procedures, and that all aspects were thoroughly explained by the Department of International Relations as well as the Center for International Master's and Doctoral Studies, and extended his gratitude to the Rector for the support and opportunities provided.
It should be noted that under the agreement signed between Azerbaijan University and the University of Tuscia in Italy, an international dual degree MBA program in the field of Marketing is being implemented. Upon successful completion of their studies, students will be awarded a master’s degree in the relevant field and receive diplomas from both higher education institutions.