Azərbaycan Universitetində təkrar ali təhsil almaq istəyənlərin nəzərinə!
Azərbaycan Universiteti təkrar ali təhsil almaq istəyən şəxslər üçün sənəd qəbulu elan edir. Əlavə təhsilin təkrar ali təhsil istiqaməti üzrə sənəd qəbulu prosesinə 26 may 2025-ci il tarixindən başlanılıb. Azərbaycan Universitetində təkrar ali təhsil almaq üçün müraciət etmək istəyənlər https://portal.edu.az vasitəsilə sənədlərini elektron formada təqdim edə bilərlər. Portal vasitəsilə müraciətin cari statusunun izlənilməsi, müsahibə və imtahan mərhələlərinə dair məlumatlar əldə etmək, eləcə də təhsil haqqını ödəmək mümkündür. Sənəd qəbulu 30 avqust 2025-ci il saat 18.00-da başa çatacaq.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, “Əlavə təhsil haqqında” Əsasnaməyə uyğun olaraq, təkrar ali təhsil - əvvəl ali təhsil səviyyəsi üzrə təhsil almış şəxslərin yeni bir ixtisas üzrə yenidən ali təhsil almalarını təmin edən əlavə təhsil formasıdır.
Bu təhsil növü bakalavriat səviyyəsində mövcud olan baza təhsil proqramlarında nəzərdə tutulan ümumi və ixtisas fənləri bölmələrini əhatə edir. Tədris fərdi şəkildə, şəxsin əvvəlki təhsili ilə yeni ixtisas arasında olan fərqlər nəzərə alınmaqla həyata keçirilir.
Əgər tələbənin əvvəlki təhsilində keçdiyi fənlərin məzmunu yeni ixtisas üzrə nəzərdə tutulmuş fənlərlə uyğunluq təşkil edirsə, bu halda həmin fənlər üzrə cari və aralıq attestasiyadan azad olunma hüququ tətbiq edilir (bax: “Təhsilin məzmunu və qiymətləndirilməsi” üzrə normativ sənədlər).
Təhsili müvəffəqiyyətlə başa vuran şəxslərə, yeni ixtisas üzrə bakalavr peşə-ixtisas dərəcəsi və dövlət nümunəli diplom təqdim olunur.
Tədris forması və ixtisaslar
Azərbaycan Universitetində təkrar ali təhsil qiyabi və əyani təhsil forması üzrə (axşam və ya gündüz növbəsi, həftənin 6 günü olmaqla) aşağıdakı ixtisaslar üzrə təşkil olunur:
• 6006016 – İnformasiya texnologiyaları (əyani/qiyabi)
• 6004002 – Biznesin idarə edilməsi (əyani/qiyabi)
• 6004006 – Marketinq (əyani/qiyabi)
• 6004008 – Mühasibat (əyani/qiyabi)
• 6008006 – Sosial iş (əyani/qiyabi)
• 6008008 – Turizm işinin təşkili (əyani/qiyabi)
• 6006017 – İnformasiya təhlükəsizliyi (əyani)
• 6002004 – Dövlət və ictimai münasibətlər (əyani)
Təhsil haqqı və maliyyələşmə qaydaları
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, təkrar ali təhsil yalnız ödənişli əsaslarla və təhsilalanla və ya onun işlədiyi hüquqi şəxslə bağlanmış müqavilə əsasında həyata keçirilir. Təhsil haqqı məbləği aşağıdakı kimidir:
• Azərbaycan vətəndaşları üçün: illik 2000 (iki min) manat;
• Əcnəbilər üçün: illik 3400 (üç min dörd yüz) manat.
Ödənişlər birbaşa təhsilalan tərəfindən və ya təhsilalanın işəgötürəni (müəssisə, idarə və təşkilat) tərəfindən həyata keçirilə bilər. Bu, “Təhsil haqqında” Qanunun 14-cü maddəsinə və “Əlavə təhsil haqqında” Əsasnamənin 3.2.1-ci bəndinə uyğun olaraq həyata keçirilir.

Attention to those wishing to pursue a second higher education degree at Azerbaijan University!
Azerbaijan University announces the admission of applications for second higher education programs. The process of accepting documents for the direction of second higher education as additional education has started on May 26, 2025. Applicants wishing to apply to Azerbaijan University may submit their documents electronically via the portal: https://portal.edu.az. Through the portal, applicants can track the current status of their applications, receive information about interviews and examination stages, and make tuition payments online. The application deadline is August 30, 2025, at 18:00.
We would like to inform you that, according to the Regulations on Additional Education, second higher education is a supplementary form of education that provides individuals who already hold a higher education degree the opportunity to obtain another degree in a new specialty.
This form of study includes both general and specialized disciplines defined by the core undergraduate curricula. Instruction is conducted individually, taking into account the differences between the applicant’s previous education and the new field of study.
If the courses completed in the applicant’s previous education correspond to subjects within the new specialty, the student may be exempted from current and interim assessments for those subjects (as regulated by the documents “Content and Evaluation of Education”).
Upon successful completion of studies, graduates are awarded a Bachelor’s degree in the new specialty and receive a state-recognized diploma.
Forms of study and specializations
The second higher education programs at Azerbaijan University are offered in part-time and full-time formats (evening or day classes, six days a week) in the following specializations:
• 6006016 – Information Technology (full-time/part-time)
• 6004002 – Business Administration (full-time/part-time)
• 6004006 – Marketing (full-time/part-time)
• 6004008 – Accounting (full-time/part-time)
• 6008006 – Social Work (full-time/part-time)
• 6008008 – Tourism Business Management (full-time/part-time)
• 6006017 – Information Security (full-time)
• 6002004 – Public and Social Relations (full-time)
Tuition fees and funding arrangements
In accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan, second higher education is offered on a tuition-paying basis only, formalized through a contract concluded with the student or the legal entity she/he works for. The annual tuition fees are as follows:For citizens of Azerbaijan: 2,000 AZN per year;
• For citizens of Azerbaijan: 2,000 AZN per year;
• For foreigners: 3,400 AZN per year.
Tuition fees may be paid directly by the student or by the student’s employer (enterprise, agency, or organization). This is carried out in accordance with Article 14 of the Law “On Education” and Clause 3.2.1 of the Regulations on Additional Education.