Azərbaycan Universitetində “Ulduz Tələbə” layihəsinə start verilir
Azərbaycan Universitetində sentyabr ayından “Ulduz Tələbə” layihəsinə start verilir.  Layihənin məqsədi akademik biliyi, sosial fəallığı, şəxsi inkişafı ilə fərqlənən çalışqan və istedadlı tələbələri kəşf etmək, onların uğurlarını geniş ictimaiyyətə təqdim etməkdir.  Layihə bakalavriat tələbələrinə şamil olunur.
Ulduz tələbələr hər imtahan sessiyası başa çatandan sonra semestrin nəticələrinə uyğun olaraq hər fakültə üzrə 1 nəfər olmaqla Münsiflər Heyəti tərəfindən seçiləcək.
Ulduz tələbələr seçildikləri semestr müddətində hər ay 100 AZN təqaüd alacaqlar.
Münsiflər Heyəti dekanlıqların təqdim etdiyi namizədləri aşağıdakı meyarlar əsasında 100 ballıq şkala üzrə qiymətləndirəcək:
• ‎Akademik göstəricilərinə görə - 30 bal (əvvəlki semestr üzrə GPA 81+ və təkrar dərs və ya akademik borcun olmaması)
• Elmi fəaliyyətinə görə - 20 bal (elmi konfranslarda iştirak etməsi, məqalə və ya tezis dərc etdirməsi, Tələbə Elmi Cəmiyyəti və digər elmi-tədqiqat qruplarında aktiv iştirak)
• Sosial və ictimai fəaliyyətinə, xüsusi bacarıqları, nümayəndəlik və liderlik keyfiyyətlərinə görə - 20 bal (Sosial fəaliyyətlərdə aktivliyi, təşəbbüskarlığı və məsuliyyəti ilə seçilən, könüllülük fəaliyyəti və xeyriyyə təşəbbüslərində iştirak, incəsənət sahəsində uğurlar, idman nailiyyətləri və s.)
• Xarici dil və rəqəmsal bacarıqlarına görə - 20 bal (professional inkişafı üçün universitet öhdəliklərindən əlavə bilik və bacarıqları formalaşdıran təlimlərdə, beynəlxalq təcrübə proqramlarında iştirak, ən azı bir xarici dil üzrə beynəlxalq sertifikat (IELTS, TOEFL və s.), İKT üzrə sertifikat
• İntizam və nümunəvi davranış - 10 bal (Universitetin tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş nizam-intizam qaydalarına riayət etməsi, Universitetin nüfuzuna, mənəvi dəyərlərinə zidd hərəkətlər etməməsi, müəllim və tələbə kollektivləri arasındakı nüfuz və hörməti və s.)

Become the star of the semester!
The “Star Student” project officially kicked off at Azerbaijan University from September. The initiative aims to identify hardworking and talented students who demonstrate strong academic performance, active civic engagement, and personal growth, and to showcase their achievements to the broader community. The project applies to undergraduate students.
Star Students will be selected by a jury (one representative from each faculty) after the end of each examination session, based on their semester performance.
Winners of the “Star Student” title will receive a monthly scholarship of 100 AZN for the semester in which they are selected.
The jury will evaluate candidates nominated by the deaneries on a 100-point scale, according to the following criteria:
• Academic performance - 30 points (GPA of 81+ for the completed semester, no repeated courses or academic arrears);
• Scientific activity - 20 points (in academic conferences, publication of articles or abstracts, active involvement in the Student Scientific Society and other research groups);
• Civic engagement, special skills, representation and leadership qualities - 20 points (initiative and responsibility in public activities, participation in volunteer and charitable initiatives, achievements in arts and sports, and other forms of active contribution);
• Foreign language proficiency and digital skills - 20 points (participation in skill-enhancing training beyond the University’s core curriculum, international internships, or possession of relevant international certificates, such as IELTS, TOEFL, as well as the ICT certificate);
• Discipline and exemplary conduct - 10 points (adherence to University disciplinary regulations, refraining from actions that may harm the University’s reputation or contradict its moral values, and gaining respect among faculty members and students, etc.)