Azərbaycan Universitetinin əməkdaşları Heydər Əliyevə həsr olunan dəyirmi masada iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvin Talışınski və kafedranın müəllimi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Eldar Cəfərov Qazaxıstanın Yesenov Universitetində hibrid formatda keçirilən dəyirmi masada iştirak ediblər. “Qazaxıstan və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq müasir mərhələdə: ikitərəfli münasibətlərin inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda dəyirmi masa Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunub.
Dəyirmi masada Qazaxıstan və Azərbaycanın aparıcı ekspertləri, alimləri və ictimaiyyət nümayəndələri, o cümlədən Yesenov Universitetinin müəllim və tələbələri, həmçinin Aktaudakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Universitetinin əməkdaşları elmi tədbirə məsafədən qoşulublar. Elvin Talışınski “Ortaq gələcək: Azərbaycan və Qazaxıstan arasında türk dünyasının dialoqu çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivləri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Eldar Cəfərovun çıxışı isə “Heydər Əliyevin prezidentliyi dövründə Qazaxıstan və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın geosiyasi aspektləri” mövzusuna həsr olunub.
Dəyirmi masanın moderatoru Qazaxıstandakı Azərbaycan Mərkəzinin direktoru, Yesenov Universitetinin müəllimi İlkin Orucov olub.

The Head of the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University, Assoc. Prof. Elvin Talyshinski, Ph.D. in Political Science, and lecturer of the Department Eldar Jafarov, Ph.D. in Political Science, took part in a hybrid-format roundtable held at Yesenov University in Kazakhstan. The event, titled “Cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan in the modern era: Heydar Aliyev’s role in advancing bilateral relations”, was dedicated to the memory of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people.
The roundtable brought together leading experts, scholars, and public representatives from Kazakhstan and Azerbaijan, including faculty and students from Yessenov University and members of the Azerbaijani diaspora in Aktau.
Azerbaijan University staff participated in the academic event remotely. Elvin Talyshinski delivered a presentation titled “Shared future: prospects for cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan within the framework of the Turkic world dialogue”. Eldar Jafarov’s speech focused on the topic “Geopolitical dimensions of cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan during Heydar Aliyev’s presidency”.
The roundtable was moderated by Ilkin Orujov, Director of the Azerbaijan Center in Kazakhstan and a faculty member at Yesenov University.