Azərbaycan və Fırat universitetlərinin rektorları arasında görüş olub
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva ilə Türkiyənin Fırat Universitetinin rektoru Fahrettin Göktaş arasında onlayn görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov və rektorun müşaviri Nüşabə Quliyeva da iştirak edib.
Görüşdə ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumunun imzalanması barədə razılıq əldə olunub, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Söhbət zamanı Azərbaycan Universitetinin evsahibliyində keçiriləcək “Social Work & Social Research” (Sosial iş və sosial tədqiqat) beynəlxalq konfransının ikincisinin Fırat Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə birgə keçirilməsi razılaşdırılıb.
Onlayn görüşdə qeyd olunub ki, imzalanacaq anlaşma memorandumunda Azərbaycan Universiteti ilə Fırat Universiteti arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin; birgə tədqiqat, layihə, konfrans və elmi tədbirlərin həyata keçirilməsi, ortaq elmi jurnalın təsis olunması kimi əməkdaşlıq istiqamətləri də öz əksini tapacaq.
Tərəflər qurulan əməkdaşlığın məhsuldar olacağına, təcrübə və bacarıqların birləşdirilməsinin Türkiyə ilə Azərbaycan arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrin gücləndirilməsinə böyük töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, “Social Work & Social Research” beynəlxalq konfransının birincisi 24-25 noyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Universitetinin təşkilatçılığı və evsahibliyində, ABŞ-ın Sent-Luis Vaşinqton Universiteti, Türkiyənin Sakarya Universiteti və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin həmtəşkilatçılığı ilə keçirilib.  Konfransın ikincisinin isə 6-7 dekabr 2024-cü il tarixlərində keçirilməsi planlaşdırılır.

Meeting held between the rectors of Azerbaijan and Fırat Universities
An online meeting was held between Saadat Aliyeva, the rector of Azerbaijan University and Fahrettin Goktash, rector of Firat University in Turkey. The meeting was also attended by Yusif Gasimov, Vice-rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University and Nushaba Guliyeva, advisor to the rector.
At the meeting, an agreement was reached on the signing of a memorandum of understanding on cooperation between higher education institutions, as well as an exchange of views on issues of mutual interest. During the conversation, it was agreed that the 2nd International Conference on “Social Work&Social Research”, the first to be held at the Azerbaijan University, will be held jointly with Fırat University.
It was noted at the online meeting that the memorandum of understanding to be signed will also reflect such areas of cooperation between Azerbaijan University and Fırat University as student and academic staff exchange; the implementation of joint research, projects, conferences and scientific events, the establishment of a joint scientific journal.
The parties expressed their confidence that the established cooperation will be fruitful, and that the combination of experience and skills will make a great contribution to the strengthening of relations between Turkey and Azerbaijan in the field of science and education.
It should be noted that the 1st of the International Conference on “Social Work & Social Research” was organized and hosted by Azerbaijan University on November 24-25, 2023, co-organized by the University of St. Louis Washington, USA, Sakarya University of Turkey and the Center for Social Research.  The 2nd of the conference is scheduled for December 6-7, 2024.