ECAR layihəsi çərçivəsində rektorların görüşü keçirilib
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsinin növbəti görüşündə iştirak edib. Görüşün məqsədi layihə çərçivəsində aparılan tədqiqat işlərinin nəticələrinin ali təhsilin maraqlı tərəfləri ilə paylaşılması və bu nəticələr barəsində müvafiq müzakirələrin aparılması olub.
Tədbirə Azərbaycanın 19 universitetinin rektor və prorektorları, həmçinin layihənin xarici tərəfdaşları qismində Polşa Rektorlar Konfransının,  Litvanın Mykolas Romeris Universitetinin, İsveçin Kral Texnologiya Universitetinin, Belçikanın EFMD Beynəlxalq Biznes Universitetler Birliyinin məsul nümayəndələri qatılıb.
Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli tədbirdə çıxış edərək bildirib ki, sözügedən layihə universitetlər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə, tələbə və professor-müəllim heyətinin mobilliyinin təmin olunmasına, yaradılacaq komitələr vasitəsilə qərarvermə proseslərinin optimallaşmasına, habelə qarşılıqlı əlaqələrin dinamik şəkildə qurulmasına və Azərbaycan ali təhsil məkanının inkişafına töhfələr verəcək.
Milli Erasmus Ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov Rektorlar Konfransı barədə beynəlxalq təcrübəni bölüşərək layihənin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. O, həmçinin Erasmus proqramının  növbəti 7 illik mərhələsinin məqsədi, büdcəsi və prioritetləri haqqında zəruri məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Bakı Biznes Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Eşqin Bayramov layihənin ümumi məqsədi, hədəfləri, iş planları, eləcə də yerli və xarici tərəfdaşları barəsində məlumat verib. Bununla yanaşı, layihə çərçivəsində aparılan tədqiqatların məqsədi, mərhələləri və istifadə edilən metodologiya haqqında təqdimatla çıxış edib.
Mykolas Romeris Universitetinin nümayəndəsi Inga Juknytė-Petreikienė Azərbaycan ali təhsil məkanında maraqlı tərəflər arasında şəbəkələşmə, əməkdaşlıq və kommunikasiya məsələlərinə həsr edilmiş sorğuların statistik nəticələrini nəzərə çatdırıb. O, Azərbaycan universitetlərində mövcud vəziyyətdən də söz açıb.
Mykolas Romeris Universitetinin prorektoru, professor Regina Valutyte və layihənin koordinatoru Gülşən Bayramova Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılmasının qanunvericilik bazası  haqqında çıxış edərək yerli və beynəlxalq səviyyədə aparılmış təhlillərin nəticələri, konfransın səmərəli fəaliyyəti üçün müvafiq hüquqi tənzimləmənin və ən uyğun idarəetmə modellərinin müəyyən edilməsi haqqında danışıblar.
Qeyd edək ki, Bakı Biznes Universitetinin koordinatorluğunda həyata keçirilən, Avropa Birliyinin maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda Rektorlar konfransının yaradılması” ECAR Erasmus+KA2 layihəsi 3 il müddətində icra olunacaq. Layihənin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına uyğun olaraq, rektorlar konfransı yaratmaqla universitetlər və digər tərəfdaş qurumlar arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.

The meeting of rectors was held within the ECAR project
Saadat Aliyeva Rector of Azerbaijan University attended the next meeting of the Erasmus + project "Creation of the Conference of Rectors in Azerbaijan" (ECAR).
The purpose of the meeting was to share the results of research conducted under the project with stakeholders in higher education and to hold relevant discussions on these results.
The event was attended by rectors and vice-rectors of 19 Azerbaijani universities, as well as officials of the Polish Rectors' Conference, Mykolas Romeris University
of Lithuania, Royal University of Technology of Sweden and EFMD International Business University Association of Belgium.
Nijat Mammadli, head of the Department of Science, Higher and Secondary Special Education of the Ministry of Education said that the project aims to strengthen cooperation between universities, ensure the mobility of students and faculty, optimize decision-making processes through committees, as well as dynamic interaction. Azerbaijan will contribute to the development of higher education.
Parviz Bagirov The head of the National Erasmus Office shared the international experience of the Rectors' Conference and noted the importance of the project.
He also informed the participants about the purpose, budget and priorities of the next 7-year phase of the Erasmus program.
Eshgin Bayramov Vice-Rector for International Relations of Baku Business University spoke about the overall goals, objectives, work plans of the project, as well as local and foreign partners. In addition, he made a presentation on the purpose, stages and methodology of research conducted under the project.
Representative of Mykolas Romeris University Inga Juknytė-Petreikienė presented the statistical results of surveys on networking, cooperation and communication between stakeholders in the higher education space of Azerbaijan.
He also spoke about the current situation in Azerbaijani universities. Prof. Regina Valutyte, Vice-Rector of Mykolas Romeris University, and Gulshan Bayramova, Project Coordinator, spoke about the legal framework for establishing the Rectors' Conference in Azerbaijan, the results of local and international analysis, and the identification of appropriate legal regulations and governance models for the conference.
It should be noted that the ECAR Erasmus + KA2 project "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" funded by the European Union and implemented by the Baku Business University will be implemented for 3 years.
The main goal of the project is to develop a national network and cooperation between universities and other partner institutions by establishing a rectors' conference in accordance with national development strategies.