İKT fakültəsinin dekanı Asif Paşayev Türkiyədə səfərdə olub
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev martın 21-dən 27-dək Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universitetində (ODTU) səfərdə olub. 12 universitetdən 17 nümayəndənin iştirak etdiyi səfər Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin  “Ali və orta ixtisas təhsilinin 2021/2022-ci illər üzrə inkişafı” qrant müsabiqəsinin “İnsan-kompüter interfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi layihəsi çərçivəsində təşkil olunub. Layihənin qalibi və koordinatoru Naxçıvan Universiteti, eksperti isə ODTU-nun professoru Kürşat Çağıltaydır.
Səfərin ilk günü Orta Doğu Texniki Universiteti ilə tanışlıq xarakteri daşıyıb. Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, Dr. Serkan Alkan və universitetin Beynəlxalq əlaqələr ofisindən Dr. İbrahim Yorgun layihə iştirakçılarını salamlayaraq universitetin tarixi, infrastrukturu, tədqiqat mərkəzləri, texnoparkı, layihələndirmə fabriki, beynəlxalq əməkdaşlığı, qoşulduğu  mübadilə proqramları haqqında məlumat verib, qonaqların suallarını cavablandırıblar. Məlumatlandırma sessiyasının ardından layihənin koordinatoru, Naxçıvan Universitetinin baş müəllimi Şamil Hümbətov və  iştirakçı universitetlərin əməkdaşları ev sahiblərinə müxtəlif xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.
Layihə iştirakçıları günün ikinci yarısında Alpay Karagöz və Görkem Muyanın müşayiəti ilə ODTU İnsan-Kompüter İnterfeysinin (HCİ) laboratoriyaları ilə tanış olublar. Burada “Tobii eye traker- göz izləmə cihazlarının laboratoriya studiyası”nda laboratoriyanın təyinatı, iş prinsipi praktik tapşırıqlarla nümayiş etdirilib.
İkinci gün universitetin “Bilgisayar və Öğretim Teknolojileri Eğitimi” kafedrasının kompüter laboratoriyasında Serap Yağmurun təqdimatında “Koqnitiv Modelləşdirmə və CogTool - interfeys layihələndirmə sistemi”nin təqdimatı və praktiki icra məşğələsi olub. Nahar fasiləsindən sonra ODTU “Layihələndirmə Fabriki”ndə (Tasarım Fabrikası) görüşlər keçirilib. Burada fabrikin direktoru Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç və Dr. Serkan Alkan fabrikin məqsədi, iş mexanizmi haqqında məlumat veriblər, həmçinin “Fənlərarası Layihələndirmə Studiyası”, “Desktop eye tracker” və “Tobii Glass eye tracker Demo” studiyaları haqqında təqdimatlar olub və praktik məşğələlər icra olunub.
Səfərin üçüncü günü Orta Doğu Texniki Universitetinin texnokəndi ilə tanışlıq olub. Texnokənddə Selin Doğunun təqdimatında iştirakçılara araşdırma mərkəzləri, icra olunan layihələr, icraçı şirkətlər, “Teknokent Cozone” haqqında geniş məlumat verilib, təqdimatlar ətrafında müzakirə aparılıb, həmçinin potensial əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Günün ikinci yarısında “Eğitim” fakültəsinin “Lego Laboratoriyası” ziyarət olunub. Burada Dr. Göknur Kaplanın təqdimatında laboratoriyanın təyinatı, həyata keçirilən layihələr, robot, dron texnologiyaları haqqında məlumat verilib. Günün sonunda GİSAM mərkəzində (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) Prof. Dr. Kürşat Çağıltayın təqdimatında mərkəzin müxtəlif innovativ layihələri, göz hərəkətləri ilə idarə olunan əlil arabaları, oyun proqramları nümayiş etdirilib.
Səfərin dörüncü günü “Bilgisayar Mühəndisliyi” kafedrası ziyarət olunub. Kafedra rəhbəri Prof. Dr. Halit Oğuztüzün və Prof. Dr. Ali Hikmet Doğru layihə iştirakçılarına kafedranın fəaliyyəti haqqında məlumat veriblər, ixtisasın tədris planı, semestrlər üzrə paylanması, fənlərdə tədris olunan istiqamətlər, mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Bu görüşdən sonra layihənin eksperti, Prof. Dr. Kürşat Çağıltayın layihə iştirakçıları ilə yekun müzakirəsi baş tutub. Müxtəlif əməkdaşlıq perspektivləri, layihə çərçivəsində  professorun Azərbaycan dilinə tərcümə olunacaq “İnsan-Bilgisayar Etkileşimi ve Kullanılabilirlik Mühendisliği” kitabının təqdimatı və insan - kompüter interfeyslərininin araşdırılmasına dair birgə beynəlxalq konfransın keçirilməsi müzakirə olunub, xatirə şəkilləri çəktirilib.

Dean of the ICT Faculty Asif Pashayev visited Turkey
Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies of Azerbaijan University Asif Pashayev visited the Middle East Technical University (METU) of Turkey from March 21 to 27. The visit, which was attended by 17 representatives from 12 universities, was organized within the project of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan "Development of higher and secondary special education in 2021/2022" to improve the professionalism of educators and study international experience in the field of "Human-computer interfaces". The winner and coordinator of the project is Nakhchivan University, and the expert is Kurshat Chagiltay, professor of ODTU.
On the first day of the visit, he got acquainted with the Middle East Technical University. Prof. Dr. Kurshat Chagiltay, Dr. Serkan Alkan and Dr. International Relations Office of the University. Welcoming the project participants, Ibrahim Yorgun informed them about the history of the university, infrastructure, research centers, technology park, design factory, international cooperation, exchange programs and answered the guests' questions. After the information session, the project coordinator, senior lecturer of Nakhchivan University Shamil Humbatov and employees of the participating universities presented various souvenirs to the hosts.
In the afternoon, the project participants, accompanied by Alpay Karagoz and Gorkem Muya, got acquainted with the laboratories of the Human-Computer Interface (HCI) of METU. Here, in the "Laboratory Studio of Tobii eye tracker-eye tracking devices", the purpose of the laboratory, the working principle is demonstrated with practical tasks.
On the second day, Serap Yagmur's presentation of "Cognitive Modeling and CogTool - interface design system" was held in the computer laboratory of the "Computer and Learning Technologies Training" department of the university. After the lunch break, meetings were held at ODTU "Design Factory" (Design Factory). Here, the director of the factory, Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç and Dr. Serkan Alkan informed about the purpose and working mechanism of the factory, as well as presentations
about "Interdisciplinary Design Studio", "Desktop eye tracker" and "Tobii Glass eye tracker Demo" studios and practical trainings were held.
On the third day of the visit, they got acquainted with the techno-village of the Middle East Technical University. At the presentation of Selin Dogu in Technokand, the participants were given detailed information about research centers, ongoing projects, implementing companies, Technokent Cozone, discussed the presentations, as well as discussed prospects for cooperation. In the second half of the day, the "Lego Laboratory" of the "Education" faculty was visited. Here, Dr. Goknur Kaplan presented information about the purpose of the laboratory, ongoing projects, robot and drone technologies. At the end of the day at the GISAM Center (Center for the Study and Application of Visual Hearing Systems) Prof. Dr. Kurshat Cagiltay presented various innovative projects of the center, wheelchairs controlled by eye movements, game programs.
On the fourth day of the visit, the Department of Computer Engineering was visited. Head of the Department Prof. Dr. Halit Oguz and Prof. Dr. Ali Hikmet Dogru informed the project participants about the activities of the department, discussed the curriculum of the specialty, the distribution of semesters, the directions taught in the subjects, the prospects for possible cooperation.
After this meeting, the project expert, Prof. Dr. The final discussion of Kurshat Cagiltay with the project participants took place. Various prospects of cooperation were discussed, the presentation of the professor's book "Human-Computer Interaction and Utility Engineering" to be translated into Azerbaijani and the holding of a joint international conference on the study of human-computer interfaces were discussed and photos were taken.