İnsan alveri və məcburi əmək mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan Universitetində tələbələr üçün “İnsan alveri və məcburi əmək: özünüzü necə qoruya bilərsiniz” mövzusunda marifləndirmə tədbiri keçirilib. Tədbirin qonağı Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov olub. Tədbiri giriş sözü ilə Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva açıb. Tünzalə Verdiyeva qeyd edib ki, tədbir “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planının 4.2.3 bəndinə uyğun olaraq həyata keçirilib.
Tədbirdə “İnsan alveri”, “İnsan alveri növləri”, “Məcburi əmək”, “İnsan alverinin qurbanları”, “Məcburi əməyin istifadə olunduğu sahələr”, “Məcburi əməyə cəlb olunmuş şəxslərə qarşı tətbiq olunan təzyiqlər”, “Qurbanları tora salmaq üçün istifadə olunan üsullar”, “İnsan alveri qurbanlarının müdafiəsi üçün xüsusi müəssisələr”, “Xarici ölkədə insan alverinin qurbanına çevrilmə” kimi məsələlərə aydınlıq gətirilib, tələbələrin sualları cavablandırılıb.

An awareness-raising event on human trafficking and forced labor took place
An awareness-raising event on "Human trafficking and forced labor: how to protect yourself" was held for students at Azerbaijan University. The guest of the event was Rafig Mahmudov, Chief Adviser of the State Committee for Family, Women and Children of the Republic of Azerbaijan. The event was opened by Tunzala Verdiyeva, Head of the Department of Social Work. Tunzala Verdiyeva noted that the event was held in accordance with paragraph 4.2.3 of the Action Plan for the implementation of the "National Action Plan to Combat Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024."
Topics as "Human trafficking", "Types of human trafficking", "Forced labor", "Victims of human trafficking", "Areas of forced labor", "Pressure on persons involved in forced labor", " Methods used to trap victims",“ Special institutions for protection of victims of human trafficking”,“Becoming a victim of human trafficking abroad ”were clarified and students' questions were answered.