Riyaziyyat və informatika kafedrasında iş dünyasının nümayəndələri ilə görüş olub
Azərbaycan Universitetinin Riyaziyyat və informatika kafedrasında Kompüter mühəndisliyi və Kibertəhlükəsizlik ixtisasları üzrə magistratura təhsil proqramlarının yenilənməsi və müasir tələblərə uyğunlaşdırılması məsələsi müzakirə olunub. Kafedranın heyəti ilə yanaşı iş dünyasından mütəxəssislərin də iştirak etdiyi müzakirədə Azərbaycan Universitetini  rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyeva, Tədris şöbəsinin müdiri Leyla Ağamalıyeva və Riyaziyyat və İnformatika kafedrasının müdiri Rəşad Məstəliyev, kafedranın bir qrup müəllim heyəti, iş dünyasını isə R.İ.S.K. Elmi-İstehsalat Müəssisəsinin baş proqramçı-mühəndisi Anar Niftili, Azərbaycan Beynəlxalq Bankının Korporativ və KOS Seqment Sahəsinin texniki rəhbəri Elnur Sadıqov, PAŞA Bankın baş data mühəndisi Arzu Şamıyeva, Azərbaycan Mərkəzi Bankının İT mütəxəssisi İlyas Ağakişiyev, MasterCard Sys Admini və Cybernetics şirkətinin layihə rəhbəri Mehran Mehatiyar təmsil edib.
Görüşdə rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva açılış nitqi ilə çıxış edərək qeyd edib ki, cari ildə  magistratura təhsil proqramlarının yenilənməsi planlaşdırılır. Proqramlar beynəlxalq standartlara, əmək bazarının tələblərinə uyğun və tələbəyönümlü olmalıdır. Elm və Təhsil Nazirliyi bu prosesə bütün ali təhsil müəssisələrini cəlb edib və bu məqsədlə bütün ali məktəblərdə, o cümlədən Azərbaycan Universitetində işçi qrup yaradılıb. Proqramlar universitet-sənaye əməkdaşlığı çərçivəsində, akademik heyət, iş dünyasının  nümayəndələri və tələbələrin iştirakı ilə hazırlanacaq.
Ardınca Tədris şöbəsinin müdiri Leyla Ağamalıyeva və Riyaziyyat və informatika kafedrasının müdiri Rəşad Məstəliyev proqramların təkmilləşdirilməsi istiqamətində vacib məqamlara toxunublar. Çıxışlarda bildirilib ki, proqramlar işəgötürənlərin də tələblərinə uyğun olmalıdır. Bu səbəbdən işəgötürənlər də bu prosesdə aktiv iştirak etməlidirlər.
İş dünyasının nümayəndələri - Anar Niftili,  Elnur Sadıqov, Arzu Şamıyeva, İlyas Ağakişiyev və Mehran Mehatiyar təkliflərini səsləndiriblər.

Meeting with business representatives held at the Department of Mathematics and Computer Science
The Department of Mathematics and Computer Science at Azerbaijan University hosted a meeting to discuss the revision and modernization of master's degree programs in Computer Engineering and Cybersecurity to align with contemporary demands. Alongside Department staff, the meeting brought together specialists from the business sector. Participants included Assoc. Prof. Nushaba Guliyeva, advisor to the rector, director of the International Center for Master's and Doctoral Studies, PhD in History; Leyla Agamalieva, head of the Academic Department; Rashad Mastaliyev, head of the Department of Mathematics and Computer Science, and a group of academic staff of the Department; and from the business sector: Anar Niftali, Chief Software Engineer at R.I.S.K. Scientific-Production Company; Elnur Sadygov, Technical Lead for Corporate and SME Segments at the International Bank of Azerbaijan; Arzu Shamiyeva, Chief Data Engineer at PASHA Bank; Ilyas Agakishiyev, IT Specialist at the Central Bank of Azerbaijan; and Mehran Mehtiyar, Systems Administrator at MasterCard and Project Manager at Cybernetics.
Opening the meeting, Nushaba Guliyeva emphasized that this year the University plans to update its master's programs. The updated curricula are expected to meet international standards, address labor market demands, and be student-centered. The Ministry of Science and Education has engaged all higher education institutions in this process, forming working groups at each university, including Azerbaijan University. The programs will be developed through university-industry collaboration involving academic staff, business representatives, and students.
Following this, head of the Academic Department Leyla Agamalieva and head of the Department of Mathematics and Computer Science Rashad Mastaliyev highlighted key aspects of program improvement. They stressed the importance of ensuring that the programs meet employer expectations, and therefore, active participation from employers in the development process is essential.
Business sector representatives - Anar Niftali, Elnur Sadygov, Arzu Shamiyeva, Ilyas Agakishiyev, and Mehran Mehtiyar - shared their suggestions and insights.