Azərbaycan Universiteti ilə Mərkəzi Asiya Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Universiteti ilə Özbəkistanın Mərkəzi Asiya Universiteti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumu Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva və Mərkəzi Asiya Universitetinin rektoru Kamran Gulamov imzalayıblar.
İmza mərasimindən əvvəl nümayəndə heyətləri arasında görüş olub. Azərbaycan Universiteti rektorunun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Elmira İsmayılova,  Mərkəzi Asiya Universitetinin Elmi-tədqiqat və innovasiyalar üzrə prorektoru Şirin Yunusovanın da iştirak etdiyi görüşdə tərəflər tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə elmi layihələrin, ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsi, akademik və elmi əməkdaşlıq istiqamətləri, o cümlədən memorandumdan irəli gələn məsələlərin icrasına dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Anlaşma memorandumu Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində “Quacquarelli Symonds” (QS) qlobal reytinq və qiymətləndirmə agentliyinin təşkilatçılığı və Mərkəzi Asiya Universitetinin ev sahibliyi ilə keçirilən “QS Avrasiya Forumu 2025” çərçivəsində imzalanıb. Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti forumda iştirak edib. Sənəd Azərbaycan Universitetinin beynəlmiləlləşmə üzrə əsas prioritetlərini dəstəkləyərək, xarici ali təhsil müəssisələri ilə tərəfdaşlığın, birgə tədris və araşdırma fəaliyyətlərinin, eləcə də tələbə və müəllim mübadiləsinin daha sistemli şəkildə təşkilinə şərait yaradır.
Qeyd edək ki, 2019-cu ildə təsis edilən Mərkəzi Asiya Universiteti Özbəkistanın ən dinamik inkişaf edən özəl ali təhsil müəssisələrindən biridir. Universitet tibb, stomatologiya, biznes, mühəndislik, turizm və digər yüksək tələbatlı sahələr üzrə beynəlxalq akademik proqramlar təklif edir. Müasir kampus infrastrukturu, beynəlxalq təcrübəyə malik müəllim heyəti və praktik yönümlü tədris modeli Mərkəzi Asiya Universitetini regionun tələbələri üçün cəlbedici ali təhsil mərkəzinə çevirir.

Memorandum of Understanding on Cooperation has been signed between Azerbaijan University and Central Asian University
02 december 2025
Baxış sayı: 581
A Memorandum of Understanding on Cooperation was signed between Azerbaijan University and Central Asian University of Uzbekistan. The Memorandum was signed by Saadat Aliyeva, Rector of Azerbaijan University, PhD in Pholology, and Kamran Gulamov, Rector of Central Asian University.
Prior to the signing ceremony, a meeting of the delegations was held. The meeting, which was also attended by Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector of Azerbaijan University and Director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies; Elmira Ismayilova, Head of the International Relations Department; and Shirin Yunusova, the Vice-Rector for Research and Innovation of Central Asian University, included an exchange of views on student and faculty exchange, joint scientific projects, the implementation of dual-degree programs, other areas of academic and research cooperation, as well as the implementation of matters arising from the Memorandum.
The Memorandum of Understanding was signed in Tashkent, the capital of Uzbekistan, within the framework of the QS Eurasia Forum 2025, organized by the international ranking agency Quacquarelli Symonds (QS) and held at the Central Asian University campus. A delegation led by Saadat Aliyeva, Rector of Azerbaijan University, participated in the Forum. The document supports Azerbaijan University’s key internationalization priorities, creates conditions for the more systematic organization of partnerships with foreign higher education institutions, joint educational and research activities, and student and faculty mobility.
It should be noted that Central Asian University, founded in 2019, is one of the most dynamically developing private higher education institutions in Uzbekistan. The University offers international academic programs in medicine, dentistry, business, engineering, tourism, and other in-demand fields. Its modern campus infrastructure, internationally experienced faculty, and practice-oriented educational model make Central Asian University an attractive higher education hub for students in the region.