Xarici dillər kafedrası müəllimlər üçün akademik yazı təlimlərini davam etdirir
Azərbaycan Universitetinin Xarici Dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə IELTS imtahanının “Writing Task 1” bölməsi üzrə maarifləndirici təlim təşkil olunub. Universitetin Təlim və Tədris Mərkəzində kafedranın müəllimi Ayten Pirməmmədova tərəfindən aparılan təlimdə, Xarici dillər kafedrası ilə yanaşı, Tərcümə və filologiya kafedrasının müəllimləri də iştirak ediblər.
İnteraktiv formatda keçirilən təlimdə “Process Writing” ilə bağlı esselərin yazılış qaydaları, düzgün strukturun qurulması, qrammatik və leksik normalara əməl olunması, qiymətləndirmə meyarları və effektiv yazı strategiyaları ətraflı şəkildə izah olunub. Təlim zamanı iştirakçılar həm nəzəri biliklərlə tanış olublar, həm də praktiki nümunələr üzərində işləyərək müzakirələr aparıblar. Suallar cavablandırılıb, mövzu üzrə təhlillər təqdim olunub və yazı nümunələri üzərində fikir mübadiləsi həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, akademik yazı bacarıqlarının inkişafına həsr olunmuş təlimin əsas məqsədi müəllim və tələbələrin akademik yazı bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq dil imtahanlarına hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsidir.

Department of Foreign Languages continues academic writing training for faculty members
The Department of Foreign Languages at Azerbaijan University organized a training session on the “Writing Task 1” section of the IELTS exam. In addition to faculty members from the Department of Foreign Languages, the training, conducted by Ayten Pirmammadova, a lecturer of the Department, at the University’s Teaching and Education Centre, was also attended by lecturers from the Department of Translation and Philology.
During the interactive training, participants were provided with detailed explanations on writing essays for the “Process Writing” section, including proper structure, adherence to grammatical and lexical norms, assessment criteria, and effective writing strategies. The training offered both theoretical knowledge and practical application, with participants engaging in discussions and working on practice examples. Questions were answered, analytical materials were presented, and ideas were exchanged on samples of written works.
It should be noted that the main goal of the training, dedicated to developing academic writing skills, is to enhance the academic writing competencies of faculty and students and to improve their preparation for international language exams.