Azərbaycan Universitetinə “QS Stars” mükafatı təqdim olunub
25-26 noyabr tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində yerləşən Mərkəzi Asiya Universitetində keçirilən “QS Avrasiya Forumu 2025” tədbiri çərçivəsində Azərbaycan Universitetinə “QS 4 Stars” mükafatı təqdim olunub.  Universitetin fəaliyyətinin “QS Stars” 4 ulduzla qiymətləndirildiyini təsdiq edən sertifikatı “Quacquarelli Symonds” təşkilatının prezidenti və idarə heyətinin sədri Nunzio Quacquarelli Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyevaya təqdim edib.
Bu mükafat Azərbaycan Universitetinin tədrisin keyfiyyəti, beynəlmiləlləşmə, tələbə məmnuniyyəti və institusional inkişaf üzrə əldə etdiyi uğurların beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisidir. Universitetin QS Stars qiymətləndirməsində yüksək nəticə əldə etməsi onun fəaliyyətinin beynəlxalq standartlara uyğunluğunu təsdiqləyir, qlobal təhsil məkanında nüfuzunun artmasına və xarici tərəfdaşlarla əməkdaşlıq imkanlarının daha da genişlənməsinə töhfə verir.
“Quacquarelli Symonds”  tərəfindən hazırlanan və dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq qiymətləndirmə sistemi olan “QS Stars” universitetlərin fəaliyyətini çoxsaylı meyarlar üzrə qiymətləndirir. Buraya tədqiqat fəaliyyəti, tədrisin keyfiyyəti, infrastruktur, müxtəliflik, bərabərlik və inklüzivlik, beynəlmiləlləşmə, məzunların məşğulluğu, qlobal iştirak və bu kimi meyarlar daxildir.  QS beynəlxalq qiymətləndirmə sistemi universitetlərin güclü tərəflərini obyektiv şəkildə göstərməklə, beynəlxalq mühitdə rəqabət qabiliyyətini artırır və onların qlobal səviyyədə tanınmasına töhfə verir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “QS Avrasiya Forumu 2025”də iştirak edib. Rektor Səadət Əliyeva forum çərçivəsində təşkil olunan “Sərhədləri aşan qadınlar: Avrasiya ali təhsilində yenilik yaradanlar” (Breaking barriers: Women shaping Eurasian higher education) adlı panel müzakirəsində çıxış edib.

Azerbaijan University has been awarded the QS 4 Stars distinction at the QS Eurasia Forum 2025, held on 25–26 November at the Central Asian University in Tashkent, the capital of Uzbekistan. The certificate confirming the University’s QS Stars (4 Stars) rating was presented to the Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, by Nunzio Quacquarelli, President and Chairman of the Board of Quacquarelli Symonds (QS).
This award represents international recognition of Azerbaijan University’s achievements in the areas of quality of education, internationalization, student satisfaction, and institutional development. The University’s high score in the QS Stars assessment confirms that its activities meet international standards, enhance its reputation in the global higher education arena, and further expand opportunities for cooperation with international partners.
QS Stars, the world’s most prestigious international university rating system developed by Quacquarelli Symonds, evaluates universities across a wide range of criteria. These include research activity, teaching quality, infrastructure, diversity, equity and inclusion, internationalization, graduate employability, participation in international projects, and other indicators. The QS rating system provides an objective overview of universities’ strengths, increases their international competitiveness, and contributes to their global recognition.
It should also be noted that a delegation led by Rector of Azerbaijan University, Saadat Aliyeva, took part in the QS Eurasia Forum 2025. Within the framework of the forum, Rector Aliyeva spoke at the panel discussion titled “Breaking barriers: Women shaping Eurasian higher education”.