Azərbaycan Universitetində “Şuşa ili”nə həsr olunan “Şuşanın turizm potensialı” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrası tərəfindən təşkil olunan seminarda Dövlət Turizm Agentliyinin, “Travelport” şirkətinin nümayəndələri, Azərbaycan Universitetinin bir qrup müəllim heyəti, kafedra müdirləri, turizm işinin təşkili və turizm bələdçiliyi ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri iştirak ediblər.
Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müdiri Nəriman Böyükkişi seminarın 2022-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamının və Azərbaycan Universitetinin “Şuşa İli” çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər planının icrasının təmin edilməsi məqsədilə keçirildiyini bildirib. 2021-ci ildə Şuşa şəhərinin Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı, 2023-cü ildə Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı elan olunduğunu xatırladan kafedra müdiri Zəfərdən sonra Şuşada çoxsaylı yerli və beynəlxalq tədbir və festivallar  keçirildiyini, belə tədbirlərdən sonuncusunun Dünya Azərbaycanlılarının V qurultayı olduğunu qeyd edib. Şuşada genişmiqyaslı abadlıq və quruculuq işləri aparıldığını bildirən Nəriman Böyükkişi təhlükəsizliyin yüksək səviyyədə təmin edilməsi başa çatandan sonra bölgədə turizm infrastrukturunun bərpa ediləcəyini və müasirləşdiriləcəyini də sözlərinə əlavə edib.
Nəriman Böyükkişi qeyd edib ki, Azərbaycan Universitetində artıq 3 ildir ki, turizm ixtisaslarının tədrisi aparılır. Universitet turizm şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq edir və tələbələrin təhsildə qazandıqları nəzəri biliklərin təcrübə ilə dəstəklənməsinə xüsusi diqqət yetirir.
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov postneft dövründə Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas istiqamətlərindən birinin turizm sektoru olacağını, Şuşanın və ümumilikdə Qarabağın turizm potensialının kifayət qədər böyük olduğunu qeyd edib. Prorektor çıxışında turizm sənayesi müəssisələri ilə təhsil müəssisələrinin əməkdaşlığının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müəllimi Qəhrəman Yusupov “Şuşa şəhərinin turizm potensialı və ondan istifadə perspektivləri” mövzusunda məruzəsində Şuşanın turizm resurslarının bölgüsü və tarixi abidələri haqqında məlumat verib. Məruzədə bildirilib ki, Şuşa şəhərinin bərpasını, yenidən qurulmasını, öyrənilməsini, inkişafını və təbliğini təmin etmək məqsədilə Prezident İlham Əliyevin 2021-ci il 22 iyun tarixli fərmanı ilə “Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi” yaradılıb. Şuşada, Cıdır düzündə son bir ildə keçirilən tədbirlər sübut edir ki, Şuşada həm şəhərin tarixi simasının, həm də “Şuşa ruhu”nun bərpası yönündə böyük işlər görülür.
Daha sonra Dövlət Turizm Agentliyinin nümayəndələrinin “Şuşanın turizm potensialı” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Qoruqları idarəetmə mərkəzinin idarə heyətinin sədrinin müşaviri Elşən Mustafayev “Şuşanın mədəni irsi”, Regional turizmin inkişafı sektorunun müdiri Elgün Cavadov “Turizm destinasiyaları”, Təhsil və təlim sektorunun müdiri Arzu Tairquliyeva – Nağıyeva “Dövlət Turizm Agentliyi və təhsil müəssisələrinin əməkdaşlığı” mövzusunda çıxış edib, seminar iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb, təklifləri dinləyiblər.
“Travelport” şirkətinin Azərbaycan üzrə direktoru Emil Bayramov və şirkətin təlimçisi Etibar Məmmədov seminar iştirakçılarına təmsil etdikləri şirkətin fəaliyyəti haqqında məlumat verib, Azərbaycan Universitetinin turizm ixtisaslarında təhsil alan tələbələri üçün təşkil etdikləri “Galileo” bronlaşdırma sistemi kursunu uğurla başa vuranlara sertifikatlarını təqdim ediblər.

A scientific seminar on "Shusha`s tourism potential" was held
A scientific seminar on "Shusha's tourism potential" dedicated to the "Year of Shusha" was held at Azerbaijan University. The seminar, organized by the Department of Finance and Economics, was attended by representatives of the State Tourism Agency, Travelport, a group of faculty members of the University of Azerbaijan, heads of departments, students majoring in tourism and tourism guidance.
Head of the Department of Finance and Economics Nariman Boyukkishi said the seminar was held to ensure the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 5, 2022 on declaring 2022 the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan and the action plan of the University of Azerbaijan " Year of Shusha ". Reminding that Shusha was declared the capital of Azerbaijani culture in 2021 and the Capital of Culture of the Turkic World in 2023, the head of the department noted that many local and international events and festivals were held in Shusha after Zafar, the last of which was the V Congress of World Azerbaijanis. Noting that large-scale landscaping and construction work is being carried out in Shusha, Nariman Boyukkishi added that the tourism infrastructure in the region will be restored and modernized after the completion of a high level of security.
Nariman Boyukkishi noted that tourism specialties have been taught at Azerbaijan University for three years. The university closely cooperates with tourism companies and pays special attention to the practical support of students' theoretical knowledge gained in education.
Yusif Gasimov, vice-rector for scientific affairs of the Azerbaijan University, noted that one of the main directions of the Azerbaijani economy in the post-oil period will be the tourism sector, and the tourism potential of Shusha and Karabakh in general is quite large. In his speech, the vice-rector stressed the importance of cooperation between the tourism industry and educational institutions.
Gahraman Yusupov, a teacher at the Department of Finance and Economics, spoke about the distribution of tourism resources and historical monuments in Shusha in his report on "Tourism potential of Shusha and prospects for its use." In order to ensure the restoration, reconstruction, study, development and promotion of the city of Shusha, the "Shusha City State Reserve Office" was established by the decree of President Ilham Aliyev dated June 22, 2021. The events held in Shusha and the Cidir plain over the past year prove that great work is being done in Shusha to restore both the historical face of the city and the "spirit of Shusha."
Then, representatives of the State Tourism Agency made reports on "Shusha's tourism potential." Elshan Mustafayev, Advisor to the Chairman of the Board of the Reserve Management Center, Elgun Javadov, Head of the Regional Tourism Development Sector, Arzu Tairguliyeva-Nagiyeva, Head of the Education and Training Sector, spoke on “Cooperation between State Tourism Agency and educational institutions”. They answered numerous questions of the participants and listened to their suggestions.
Travelport's Country Director for Azerbaijan Emil Bayramov and the company's trainer Etibar Mammadov briefed the seminar participants on the company's activities and presented certificates to those who successfully completed the Galileo booking system course organized by the Azerbaijan University for students majoring in tourism.