“Talassemiya həyatımızı məhdudlaşdırmasın” mövzusunda vebinar keçirilib
Sosial işin təşkili kafedrasının tərkibində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klubunun təşkilatçılığı ilə 8 May – Beynəlxalq Talassemiya Gününə həsr olunmuş “Talassemiya həyatımızı məhdudlaşdırmasın” mövzusunda vebinar keçirilib.  Tədbirin qonağı UAFA təşkilatının əməkdaşı, həkim, uşaq inkişafı üzrə mütəxəssis, CHED- Uşaqlıq Dövründə Sağlamlıq, Təhsil, Sosial İnkişaf üzrə baza kursunun müəllimi Ülviyyə Mirzəyeva olub.
Ülviyyə Mirzəyeva talassemiyanın tibbi aspektlərini əhatə edən çıxışında iştirakçılara xəstəliyin səbəbi, yayılması, növləri, profilaktikası, həmçinin talassemiya ilə bağlı doğru bilinən yanlışlar haqqında məlumat verib.  Qonaq çıxışında Azərbaycanın talassemiya üçün endemik zona hesab olunduğunu və müəyyən qaydalara əməl olunması ilə irsi olaraq ötürülən xəstəlik talassemiyasız həyat qurmanın mümkün olduğunu vurğulayıb.
Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində sosial iş ixtisası üzrə magistratura II kurs tələbəsi Aygün Muradlı “Dünəndən bu günə talassemiya” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, 8 may bütün dünyada Beynəlxalq Talassemiya Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan talassemiyanın geniş yayıldığı ölkələr sırasındadır. Ölkəmizdə son illərdə talassemiya xəstəliyinin müalicəsi və diaqnostikası istiqamətində mühüm tədbirlər görülüb. “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliklərinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu bu xəstələrin donor qanına və dəmirqovucu dərman preparatlarına ehtiyacının tam ödənilməsinə, onların sağlamlıq vəziyyətinin yaxşılaşmasına imkan yaradıb.

A webinar on "Thalassemia should not limit our lives" was held
A webinar on "Thalassemia should not limit our lives" dedicated to May 8 - International Thalassemia Day was organized by the "Empathy" club operating within the Department of Social Work. The guest of the event was Ulviya Mirzayeva, an employee of UAFA, a doctor, a specialist in child development, a teacher of the basic course on CHED-Childhood Health, Education and Social Development.
In her speech covering the medical aspects of thalassemia, Ulviya Mirzayeva told the participants about the causes, spread, types, prevention of the disease, as well as common misconceptions about thalassemia. In her speech, the guest notes that Azerbaijan is an endemic zone for thalassemia and it is possible to live a life without thalassemia, a hereditary disease, by following certain rules.
Aygun Muradli, a second-year master's student majoring in social work in various fields of life, made a presentation on " Thalassemia from yesterday to today".
It should be noted that May 8 is celebrated around the world as International Thalassemia Day. Azerbaijan is among the countries where thalassemia is widespread. In recent years, important measures have been taken in our country to treat and diagnose thalassemia. The Law of the Republic of Azerbaijan "On state care for persons with inherited blood diseases hemophilia and thalassemia" has allowed to fully meet the needs of these patients for donor blood and iron-repellent drugs, to improve their health.